Pe ordinea de zi a şedinţei ordinare sunt incluse 34 proiecte de hotărâre
Municipalitatea propune consilierilor locali suportarea cazării pentru echipajul elicopterului SMURD, finanţarea Fashion Week sau suplimentarea bugetului local cu fonduri nerambursabile pentru proiectul de modernizare a CET.
Finanţare Fashion Week
Şedinţa Consiliului Local se va desfăşura luni 31 mai de la ora 10 în Sala Mare a Primăriei Municipiului Iaşi. Executivul a propus pe ordinea de zi 34 de proiecte de hotărâre, majoritatea lor vizând aprobarea de Planuri Urbanistice Zonale sau de Detaliu sau hotărâri curente ale municipalităţii.
Unul din proiectele importante ale şedinţei este susţinerea financiară a Romanian Fashion Week, ce se va desfăşura la Iaşi în perioada 8 – 10 iunie 2010. Pentru sprijinirea evenimentului primăria va suporta cazarea pentru 42 de persoane pe durata Festivalului la Hotel Municipal sau transportul de la Bucureşti a participanţilor. De asemenea, municipalitatea va aloca şi echivalentul în lei a 4000 de euro, fonduri destinate plăţii chiriei Sălii Polivalente, locul unde se va desfăşura manifestarea.
Cazare pentru echipajul SMURD
Un alt proiect important propus consilierilor este cel al cazării echipajului de pe elicopterul SMURD. Pentru cele 4 persoane (piloţii şi mecanicii de zbor) primăria pune la dispoziţie 3 camere la Hotelul Municipal. Costurile de cazare vor fi suportate din bugetul local până la finalul acestui an. În total, costurile se ridică la 62 000 lei.
„Susţinem în continuare activitatea echipei medicale de intervenţie rapidă şi vom acoperi cazarea echipajului elicopterului SMURD, deşi acesta deserveşte mai ales judeţul şi mai puţin municipiul”, a declarat primarul Gheorghe Nichita.
Rectificarea bugetului local
În şedinţa de pe 31 mai, aleşii locali vor avea în discuţie şi suplimentarea bugetului local. Modificarea presupune includerea a 36 milioane lei, fonduri pentru proiectul cu finanţare nerambursablă a CET, proiect semnat în martie. Practic, municipalitatea a primit fondurile de la UE şi cele de la bugetul de stat aferente proiectului pentru acest an.
Fondurile nerambursabile, care acoperă 95% din total, sunt eşalonate până în 2013. Anul viitor este programată cea mai importantă alocare de fonduri din proiect, respectiv 110 milioane lei. În 2012 vor fi 72 de milioane lei şi în 2013 – 20 milioane lei.
No related posts.



