Sala Polivalentă a găzduit Gala Excelenţei Sportului Ieşean

Publicat de Curierul de Iasi la data de 24/02/2018

Joi, pe 22 februarie 2018, pe noua suprafaţă de joc de tip parchet a Sălii Polivalente s-a derulat Gala Excelenţei Sportului Ieşean, în prezenţa a peste 800 spectatori. Premiile au fost oferite de Primăria Municipiului Iaşi şi DJST Iaşi. Într-o manifestare moderată de jurnalistul Lucian Lucescu, premiile au fost oferite de primarul Mihai Chirica, viceprimarul Radu Botez, prof. Dan Pavelescu, consilierul Alexandru Cişman şi de fostul arbitru de fotbal Cristian Balaj (noul consilier în MTS).


Categoriile de premiere au fost: SPORTUL PENTRU TOŢI, SPERANŢĂ PENTRU PERFORMANŢĂ, CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN, JOCURI SPORTIVE, PREMII SPECIALE, CLUBURI ŞI ASOCIAŢII SPORTIVE, SPORT ŞI EDUCAŢIE, PERFORMER ÎN SPORTURI NEOLIMPICE, PERFORMER ÎN SPORTURI OLIMPICE.
Premianţii au fost:
1. SPORTUL PENTRU TOŢI:

NR. CRT.

NUME SI PRENUME

FUNCTIA

PLACHETE

1.

Cișman Alexandru

Președinte Asoc.Județeană Sportul pentru Toți

Sprijinirea Sportului pentru Toți

2.

Tihulcă Constantin

Presedinte Asoc. Sportive Școlare Liteni-Belcești

Dezvoltarea Sportului pentru Toți in Județul Iași

3.

Comisu Sorin

Dir.adjunct CT Gheorghe Asachi Iași

Sprijinirea Programului Sport în Cartiere

4.

Popovici Sorin

Inspector de specialitate Inspectoratul Școlar Județean Iași

Dezvoltarea Sportului pentru Toți in Județul Iași

2. SPERANTA PENTRU PERFORMANTA

NR. CRT.

NUME SI PRENUME

SECTIA

Diplome

1.

Andrieș Alexia

Șah

2.

Laura Aniței

Gimnastică Ritmică

3.

Boz Eduard Constantin

Fotbal

4.

Răzvan Aghion

Tenis câmp

 

 

3. CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN

NR. CRT.

NUME SI PRENUME

SECTIA POPICE

Diplome

1.

Ene Maria

Atleți veterani

2.

Iftimie Constantin

Campioana National

popice

3.

Aurel Anița

Atleți veterani

 

 

4. PREMIEREA JOCURI SPORTIVE

NR. CRT.

NUME SI PRENUME

SECTIA

Diplome

1.

CSM Politehnica Iași

Fotbal masculin

2.

CSM Politehnica Iași

Fotbal în sală

3.

C S Politehnica Iași

Rugby Feminin

4.

C S Politehnica Iași

Șah feminin senioare

5.

CS Politehnica Iași

Tir Pușcă seniori

6.

CS Politehnica Iași

Tenis Masă feminin

7.

CS Politehnica Iași

Judo seniori

8.

CSM  Iași

Sabie seniori

9.

CS CFR Iași

Popice seniori

 

 

5. PREMII SPECIALE

NR. CRT.

NUME SI PRENUME

FUNCTIA

PLACHETE

1.

Nicu Brânzei

Antrenor emerit – box

2.

Luchian Marcel

Antrenor emerit – baschet

3.

Nucu Antohi

Scoala de antrenori

4.

Andreea Verdeș

Gimnastică ritmică

5.

Benchea Marius

Serviciul Voluntar de Ambulanță

6.

Măgureanu Petre

Baschet masculin

7.

Kurt Gross

Politehnica Iași fotbal

8.

Mircea Tulică

Insp. Jud. de Jandarmi Iași

9.

Soroceanu Viorel

Box postmortem

6. PREMIERE CLUBURI SI ASOCIATII

NR. CRT.

NUME SI PRENUME

DIRECTOR /

PLACHETE

1.

Asoc.Jud. de Gimnastică Ritmică

Radu Constantin

2.

Asociaţia Judeţeană de Box

Câta Vasile

3.

Asociaţia Judeţeană de Fotbal

Boca Sorin

4.

Asociaţia Judeţeană de Șah

Vasile Manole

5.

CS GIMNIS IASI

BOGDAN BANTĂ

6.

CS ENPI IAȘI

Constantin Adăscălitei

7.

CS CFR IAȘI

RADU PIPA

8.

LPS IAȘI

ILIE GHIORGHICĂ

9.

CLUB XS MOTORSPORT IAȘI

DAN CODREANU

10.

CSS UNIREA IAȘI

VIOREL HUDAC

11.

CSM IASI

 ADRIAN POEANĂ

12.

CS POLITEHNICA IASI

VASILE MANOLE

13.

CSM POLITEHNICA IAȘI

AMBROSIE ADRIAN

7. SPORT ȘI EDUCATIE

NR. CRT.

NUME SI PRENUME

PLACHETE

1.

Șef Promotie 2016 FEFS-UAIC, Diana Gogan

2.

Director Adj Liceul cu Program Sportiv – Vasile Viciu Tănase

3.

 Decan FEFS – Beatrice Abălașei

8. PERFORMER IN SPORTURI NEOLIMPICE

NR. CRT.

NUME SI PRENUME

ANTRENOR

Diplome

1.

Baciu Timotei – Vovinam Viet Vo Dao-CS Activ Vo Iasi

Ichim vasile

2.

Ciubotariu Ștefan – Vovinam Viet Vo Dao-CS Activ Vo Iasi

Ichim Vasile

3.

Baciu Mihai Marius – Vovinam Viet Vo Dao – CS Active Iași

 Ichim Vasile

4.

Balaur Bianca – Karate Tradițional – CS Enpi Iași

Popa Răzvan

Adăscăliței C-tin

5.

Adăscăliței Marius – Karate Tradițional – CS Enpi Iași

Popa Răzvan

Adăscăliței C-tin

6.

Dumitraș Iulian – Karate Tradițional – CS Enpi Iași

Popa Răzvan

Adăscăliței C-tin

7.

Costachi Mihnea – Șah – CS Politehnica

Vlad Ungureanu

8.

Vicu Alexandra – Culturism /Fitnes CSM Iași

Felicia Purice Russ

Cristian Russ

9.

Gavrilovici David – Gimnastică aerobică – CS Gimnis Iași

Bantă Bogdan

10.

Stoleriu George – Șah – CS Politehnica

Vasile Manole

11.

Ene Diana – radioamatorism – CSM Iași

Ivan Gabriela

12.

Scânteianu Sebastian – Culturism/Fitness – CSM Iași

Felicia Purice Russ

Cristian Russ

13.

Obadă Ema – Șah – CS Politehnica

Vasile Manole

14.

Lehaci Miruna – Șah – CS Politehnica

Vasile Manole

15.

Ivan Gabriela – Radioamatorism – CSM Iași

Ivan Gabriela

16.

Lucian Popa – Culturism/Fitness – CSM Iași

Felicia Purice Russ

Cristian Russ

8.1. ANTRENORI ÎN SPORTURI NEOLIMPICE:

NR. CRT.

NUME SI PRENUME

SECTIA

Diplome

1.

Ichim Vasile

CS Activ Vo Iasi

2.

Popa Răzvan

CS ENPI Iași

3.

Adăscăliței Constantin

CS ENPI Iași

4.

Vlad Ungureanu

CS Politehnica Iași

5.

 Bantă Bogdan

CS Gimnis Iași

6.

Ivan Gabriela

CSM Iași

7.

Constantin Russ

CSM Iași

8.

Vasile Manole

CS Politehnica Iași

9.

Felicia Russ

CSM Iași

9. PERFORMER IN SPORTURI OLIMPICE

NR. CRT.

NUME SI PRENUME

ANTRENOR

Diplome

1.

Anton Alin – Atletism – LPS Iași

Dudău Rodica

2.

Cireș Patricia Andreea – Canotaj  CSM Iași – LPS Iași

Băhnărel Sorin

3.

Tipișcă Catrinel – Radu Ioana scrimă – CSM – CSS Unirea Iași

Sireteanu Alexandru

Tofan Radu

4.

Spiridon Georgiana – atletism, LPS Iași – CS Politehnica Iași

Popovici Viorel

5.

Rusu Valentin, Cojocaru Ștefănel, Frai Cosmin  – tir cu arcul –  CSS Unirea Iași – CSM Iași

Alexandrescu Cezar

Frai Constantin

6.

Guzgă Dragoș Constantin – box- CS Scorpions

Constantin Mihai

7.

Tîrzoman Eusebiu – Box – CSM Iași – AS COM-Val Valea Lupului

Băietu Ioan

8.

Croitoru Mircea – judo cat.100 kg  CS Politehnica Iași

Năftică Costel

9.

Simionescu Vlad – judo cat.100 kg  CS Politehnica Iași

Năftică Costel

10.

Ilie Ciotoiu – haltere cat.56 kg         CS CFR 2002 Iași

Fron Dănuț

11.

Iordache Dragomir – tir sportiv       CS Politehnica Iași

Axinte Mihai

9.1. ANTRENORI ÎN SPORTURI OLIMPICE

NR. CRT.

NUME SI PRENUME

SECTIA

Diplome

1.

Dudău Rodica

LPS Iași

2.

Băhnărel Sorin

CSM – LPS Iași

3.

Sireteanu Alexandru

CSM–CSS Unirea Iași

4.

Tofan Radu

CSM–CSS Unirea Iași

5.

Popovici Viorel

CS Politehnica-LPS Iași

6.

Cezar Alexandrescu

CSM – CSS Unirea Iași

7.

Frai Constantin

CSM – CSS Unirea Iași

8.

Constantin Mihai

CS Scorpions Iași

9.

Băietu Ioan

CSM Iași-AS Com-Val

10.

Costel Năftică

CS Politehnica Iași

11.

Dănuț Fron

CS CFR 2002 Iași

12.

Mihai Axinte

CS Politehnica Iași

Momentele artistice ale galei au fost oferite de GIMNIS – dans sportiv, Fitness CSM Iaşi, cu eleva Karla Ursu (8 ani), Dance Energy – dans sportiv, DAS – TAEKWONDO WT IAŞI, CSŞ Unirea Iaşi – gimnastică ritmică – trupa prof. Radu Constantin.
După eveniment s-a disputat meciul de baschet Poli Iaşi – BC SCM Timişoara 77-100 (18-27, 19-24, 13-33, 27-16).

DAN TEODORESCU

Comments

comments



Nu sunt comentarii

Comentati acest articol!




*