Propunere de program pentru Sărbătorile Iaşului 2010, ediţia a XIX-a – 06 – 30 octombrie 2010

Publicat de Curierul de Iasi la data de 28/09/2010

Propunerea de program pentru Sărbătorile Iaşului 2010, ediţia a XIX-a – 06 – 30 octombrie 2010 are următorul desfăşurător:

Miercuri, 6 octombrie 2010

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„Iaşul tău” – concurs de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”

Expoziţie de icoane

Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”

9.00 – 16.00, Sala de Spectacole a Palatului Copiilor

Expoziţie de pictură – tapiserie

Organizatori: Palatul Copiilor Iaşi

09.00, Muzeul „Vasile Pogor” Iaşi

Deschiderea simpozionului „Istorie, Cultură, Patrimoniu”

Organizatori: Muzeul Literaturii Române Iaşi, Primăria Municipiului Iaşi, Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi, Teatrul „Luceafărul”

10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu

Expoziţie – creaţii plastice ornamente florale

Organizator: Palatul Copiilor Iaşi

10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică

Zilele Facultăţii de Mecanică – pot fi vizitate laboratoarele şi realizările absolvenţilor.

Organizator: Facultatea de Mecanică

10.30 – 17.00, Muzeul „Vasile Pogor” Iaşi

Simpozionul „Istorie, Cultură, Patrimoniu”

Organizatori: Muzeul Literaturii Române Iaşi, Primăria Municipiului Iaşi, Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi, Teatrul „Luceafărul”

11.00 – 12.00, Liceul „D. Cantemir” Iaşi, Liceul cu Program Sportiv Iaşi

Dimineţile autorilor – în cadrul proiectului „Scriitori în şcoli” Invitaţi: scriitori ieşeni

Organizatori: Biblioteca Judeţeană „Gh.Asachi” Iaşi, Uniunea Scriitorilor Filiala Iaşi, Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi

16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”

„IA ŞI marchează”campionat de fotbal între instituţii publice

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

16.00-18.00, Biserica Armeană Iaşi

„Biserica Armeană în istoria Iaşului” – seri culturale.

Organizator: Colegiul Naţional Iaşi. Invitat Prof. univ. dr. Agop Maricel, preşedintele Uniunii Armenilor din România – filiala Iaşi

17.00 – 24.00

Festivalul Internaţional de Film de la Iaşi IIFF – proiecţii de film

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Asociaţia Română de Film Independent

17.00, Teatrul „Luceafărul”

Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” (FITCTI)

Organizator: Teatrul „Luceafărul” Iaşi Parteneri: Centrul Cultural Francez Iaşi, Centrul Cultural German Iaşi

19.00

Festivalul Internaţional de Film de la Iaşi IIFF – Gala de deschidere cu filmul “Nuntă în Basarabia”

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Asociaţia Română de Film Independent

Joi, 7 octombrie 2010

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

“(Re)cunoaşte Iaşul” – concurs de recunoaştere a unor monumente istorice din Iaşi pe bază de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„Iaşul tău” – concurs de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”

Expoziţie de icoane

Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”

08.00 – 22.00, Bd. Ştefan cel Mare şi Piaţa Palatului Culturii

Raliul Iaşului

Organizatori: Clubul Sportiv Rally Motor Sport Iaşi, Primăria Municipiului Iaşi, Consiliul Judeţean Iaşi şi Instituţia Prefectului Iaşi

9.00 – 16.00, Sala de Spectacole a Palatului Copiilor

Expoziţie de pictură – tapiserie

Organizatori: Palatul Copiilor Iaşi

10.00 – 13.00, Hermeziu

Simpozion „Istorie, Cultură, Patrimoniu”

Organizatori: Muzeul Literaturii Române Iaşi, Primăria Municipiului Iaşi, Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi, Teatrul „Luceafărul”

10.00 – 23.00, Esplanada Palatului Culturii

Octoberfest la Iaşi – recital trupa „Fără Zahăr”

Organizatori: EMC Iaşi şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu

Expoziţie – creaţii plastice ornamente florale

Organizator: Palatul Copiilor Iaşi

10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică

Zilele Facultăţii de Mecanică – pot fi vizitate laboratoarele şi realizările absolvenţilor.

Organizator: Facultatea de Mecanică

11.00, Filiala „Vasile Alecsandri” a Bibliotecii Judeţene  „Gh.Asachi” Iaşi

Biblioteca prezintă editura. Invitate editurile: “24:ORE”,  Tritonic

Organizatori: Biblioteca Judeţeană „Gh.Asachi” Iaşi, Editura “24:ORE” Iaşi,  Editura „Tritonic” Bucureşti

16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”

„IA ŞI marchează”campionat de fotbal între instituţii publice

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

16.00-18.00, Biserica Armeană Iaşi

„Biserica Armeană în istoria Iaşului” – seri culturale.

Organizator: Colegiul Naţional Iaşi. Invitat Prof. univ. dr. Agop Maricel, preşedintele Uniunii Armenilor din România – filiala Iaşi

16.30 – 21.00, Râpa Galbenă

Raliul Iaşului

Organizatori: Clubul Sportiv Rally Motor Sport Iaşi, Primăria Municipiului Iaşi, Consiliul Judeţean Iaşi şi Instituţia Prefectului Iaşi

17.00, Teatrul „Luceafărul”

Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” (FITCTI)

Organizator: Teatrul „Luceafărul” Iaşi Parteneri: Centrul Cultural Francez Iaşi, Centrul Cultural German Iaşi

17.00 – 24.00

Festivalul Internaţional de Film de la Iaşi IIFF – proiecţii de film

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Asociaţia Română de Film Independent

18.00, Casa de Cultură

Club Muzical – retrospectiva muzicii folk româneşti, Festivalul „Folk You”

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

Vineri, 8 octombrie 2010

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

“(Re)cunoaşte Iaşul” – concurs de recunoaştere a unor monumente istorice din Iaşi pe bază de fotografii.

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„Iaşul tău” – concurs de fotografii.

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”

Expoziţie de icoane

Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”

9.00 – 16.00, Sala de Spectacole a Palatului Copiilor

Expoziţie de pictură – tapiserie

Organizatori: Palatul Copiilor Iaşi

09.00 – 17.00, Obiective culturale din Iaşi

The Amazing Race cu indicii din istoria Iaşului

Organizator: Colegiul Naţional Iaşi

10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu

Expoziţie – creaţii plastice ornamente florale

Organizator: Palatul Copiilor Iaşi

10.00 – 18.00, Sala Pasilor Pierduţi

Salonul Cărţii academice

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

10.00 – 23.00, Esplanada Palatului Culturii

Octoberfest la Iaşi – recital „Spitalul de Urgenţă”

Organizatori: EMC Iaşi şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică

Zilele Facultăţii de Mecanică – pot fi vizitate laboratoarele şi realizările absolvenţilor.

Organizator: Facultatea de Mecanică

10.00 – 14.00, Liceul „Miron Costin”

Concurs de Badminton

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

12.00, Catedra de germanistică

Colocviu “Aufklärung” (Iluminism)

Organizatori: Catedra de germanistica, Centrul Cultural German Iaşi

13.00 – 17.00, Sala „Iustin Moisescu” Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

„Religia între ştiinţă şi artă”: Conferinţa „Cum ne putem sfinţi în lumea de azi”, Concursul „Religia pe calculator”, Expoziţie artă plastică „Culoare şi sentiment religios”

Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iaşi. Parteneri: Primăria Iaşi, Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

16.00-18.00, Biserica Armeană Iaşi

„Biserica Armeană în istoria Iaşului” – seri culturale.

Organizator: Colegiul Naţional Iaşi. Invitat Prof. univ. dr. Agop Maricel, preşedintele Uniunii Armenilor din România – filiala Iaşi

16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”

„IA ŞI marchează”campionat de fotbal între instituţii publice

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

17.00, Teatrul „Luceafărul”

Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” (FITCTI)

Organizator: Teatrul „Luceafărul” Iaşi Parteneri: Centrul Cultural Francez Iaşi, Centrul Cultural German Iaşi

17.00, Sala Dublei Alegeri – Muzeul Unirii Iaşi

Scriitorul şi cărţile sale – Emilian Marcu

Organizatori: Asociaţia Universul Prieteniei în parteneriat cu Asociaţia Alexandru Lăpuşneanu Iaşi

17.00 – 24.00

Festivalul Internaţional de Film de la Iaşi IIFF – proiecţii de film

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Asociaţia Română de Film Independent

18.00, Centrul Cultural Francez Iaşi

Lansare carte “Lessing” in franceză a domnului Jean Marie Valentin

Organizatori: Centrul Cultural Francez Iaşi, Centrul Cultural German Iaşi

20.00, Casa de Cultură – sala Diotima

Spectacol de teatru prezentat de trupaParc Copou”

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

Sâmbătă, 9 octombrie 2010

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„(Re)cunoaşte Iaşul” – concurs de recunoaştere a unor monumente istorice din Iaşi pe bază de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„Iaşul tău” – concurs de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00 – 12.00, C.S.S. Iaşi

Cupa Iaşului la tenis de masă

Organizator: Palatul Copiilor Iaşi – Cercul de Tenis de Masa, C.S.S. Iaşi

08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”

Expoziţie de icoane

Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”

08.00 – 22.00, Bd. Ştefan cel Mare şi Piaţa Palatului Culturii

Raliul Iaşului

Organizatori: Organizatori: Clubul Sportiv Rally Motor Sport Iaşi, Primăria Municipiului Iaşi, Consiliul Judeţean Iaşi şi Instituţia Prefectului Iaşi

9.00 – 16.00, Sala de Spectacole a Palatului Copiilor

Expoziţie de pictură – tapiserie

Organizatori: Palatul Copiilor Iaşi

09.00 – 21.00, Iaşi

Fotomaraton

Organizatori: Centrul Cultural Francez Iaşi şi Primăria Municipiului Iaşi

09.00 – 17.00, Obiective culturale din Iaşi

The Amazing Race cu indicii din istoria Iaşului

Organizator: Colegiul Naţional Iaşi

10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu

Expoziţie – creaţii plastice ornamente florale

Organizator: Palatul Copiilor Iaşi

10.00 – 18.00, Sala Pasilor Pierduţi

Salonul Cărţii academice

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

10.00 – 23.00, Esplanada Palatului Culturii

Octoberfest la Iaşi – recital „Vank”

Organizatori: EMC Iaşi şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică

Zilele Facultăţii de Mecanică – pot fi vizitate laboratoarele şi realizările absolvenţilor.

Organizator: Facultatea de Mecanică

10.00 – 16.00, centrul Iaşului

Promovarea campaniei „Zero Sărăcie! Acţionează acum!” – strângere de semnături pentru Petiţia de luptă împotriva

Organizator: Centrul Diacezan Caritas Iaşi

10.00 – 18.00, Str. Lăpuşneanu

Expoziţie de Sculptură – lucrările executate în cadrul „Simpozionul Internaţional de Sculptură Mică HODORA 2010”

Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iaşi

10.00 – 14.00, Liceul „Miron Costin”

Concurs de Badminton

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

10.00, Parcul Expoziţiei

Cupa Sărbătorilor Iaşului la orientare turistică

Organizatori: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Asociaţia Judeţeană Sportul pt Toţi, CS Coris

10.00 – 10.45, Palatul Culturii – Bd. Ştefan cel Mare – Piaţa Unirii – Casa de Cultură a Studenţilor

Parada ansamblurilor participante la Festivalul „Trandafir de la Moldova”

Organizator: Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Iaşi şi Primăria Municipiului Iaşi

11.00 – 16.30, Casa de Cultură a Studenţilor

Festivalul folcloric „Trandafir de la Moldova”

Organizator: Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Iaşi şi Primăria Municipiului Iaşi

11.00, Muzeul Mihail Sadoveanu – Cenaclul Universul Prieteniei

Colocviul cu tema: Importanţa Sfintei Parascheva în viaţa spirituală a Moldovei; Magia poeziei religioase

Organizatori: Asociaţia Universul Prieteniei în parteneriat cu Muzeul Literaturii Romane si Fundaţia Solidaritate şi Speranţă

12.00 – 13.00, Parcul Copou

Program de coruri bizantine

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

12.00 – 24.00

Festivalul Internaţional de Film de la Iaşi IIFF – proiecţii de film

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Asociaţia Română de Film Independent

14.00 – 21.00, Râpa Galbenă

Raliul Iaşului

Organizatori: Clubul Sportiv Rally Motor Sport Iaşi, Primăria Municipiului Iaşi, Consiliul Judeţean Iaşi şi Instituţia Prefectului Iaşi

15.00, Parcul Muzeului literaturii române – „Casa V. Pogor” Iaşi

OktoberfestZiua Naţională a Republicii Federale Germania

Organizatori: Centrul Cultural German Iaşi

16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”

„IA ŞI marchează”campionat de fotbal între instituţii publice

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

17.00 – 18.00, Parcul Copou

Program de coruri bizantine

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.30 – 21.00, Copou – Stefan cel Mare – Palatul Culturii – Tg.Cucului – Independentei

Light Parade – momente de dans si street-acting

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Clubul de dans „The Sky”

19.00 – 22.00, Piaţa Unirii

Raliul Iaşului – Festivitatea de premiere

Organizatori: Clubul Sportiv Rally Motor Sport Iaşi, Primăria Municipiului Iaşi, Consiliul Judeţean Iaşi şi Instituţia Prefectului Iaşi

19.30

Gala premiilor IIFF şi Gala de închidere a Festivalului

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Asociaţia Română de Film Independent

21.00 – 6.00, Casa de Cultură – sala Diotima

Maraton cinematografic cu tema „Lecţii de viaţă”

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi” – Clubul Cinefililor

22.25, Aeroportul Iaşi

Sosirea delegaţiei din Grecia cu moaştele Sf. Maxim Mărturisitorul

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

Duminică, 10 octombrie 2010

06.30, Catedrala Mitropolitană

Procesiunea de scoatere a moaştelor Sf. Maxim Mărturisitorul şi a Sf. Cuv. Parascheva, înconjurul Catedralei prin Bulevardul „Ştefan cel Mare şi Sfânt” şi depunerea lor pe platoul din faţa Catedralei pentru închinare.

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

07.00 – 12.00, Catedrala Mitropolitană

Miezonoptica, Utrenia şi Sf. Liturghie

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„Iaşul tău” – concurs de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„(Re)cunoaşte Iaşul” – concurs de recunoaştere a unor monumente istorice din Iaşi pe bază de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”

Expoziţie de icoane

Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”

9.00 – 16.00, Sala de Spectacole a Palatului Copiilor

Expoziţie de pictură – tapiserie

Organizatori: Palatul Copiilor Iaşi

09.00 – 17.00, Obiective culturale din Iaşi

The Amazing Race cu indicii din istoria Iaşului

Organizator: Colegiul Naţional Iaşi

10.00 – 18.00, Str. Lăpuşneanu

Expoziţie de Sculptură – lucrările executate în cadrul „Simpozionul Internaţional de Sculptură Mică HODORA 2010”

Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iaşi

10.00 – 18.00, Sala Pasilor Pierduţi

Salonul Cărţii Academice

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

10.00, Parcul Expoziţiei

Cupa Sărbătorilor Iaşului la orientare turistică

Organizatori: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Asociaţia Judeţeană Sportul pt Toţi, CS Coris

10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu

Expoziţie – creaţii plastice ornamente florale

Organizator: Palatul Copiilor Iaşi

10.00 – 23.00, Esplanada Palatului Culturii

Octoberfest la Iaşi – recital „Bandidos”

Organizatori: EMC Iaşi şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 13.00, Grădina Copou

Cupa Iaşului la orientare turistică

Organizator: Palatul Copiilor Iaşi – Cercul de Orientare Turistică

10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică

Zilele Facultăţii de Mecanică – pot fi vizitate laboratoarele şi realizările absolvenţilor.

Organizator: Facultatea de Mecanică

10.00 – 16.00, centrul Iaşului

Promovarea campaniei „Zero Sărăcie! Acţionează acum!” – strângere de semnături pentru Petiţia de luptă împotriva

Organizator: Centrul Diacezan Caritas Iaşi

10.00 – 14.00, Liceul „Miron Costin”

Concurs de Badminton

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 18.00, Centrul cultural şi istoric al Iaşului

„Cunoaşte Iaşul” – promovarea oraşului de către elevi prin fluturaşi şi sondaje de opinie despre Iaşi realizate printre ieşeni şi oaspeţi

Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iaşi, partener Primăria Iaşi

11.00, Sala Mare a Primăriei Municipiului Iaşi

Festivalul de poezie „Grigore Vieru”– Deschiderea oficială în prezenţa Primarului mun. Iasi, Gheorghe Nichita, a Primarului mun. Chişinău, Dorin Chirtoacă, a Ministrului Culturii din Rep. Moldova, Boris Focşa şi Preşedintelui Uniunii Scriitorilor din Rep. Moldova, acad. Mihai Cimpoi

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chişinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

12.00 – 24.00

Festivalul Internaţional de Film de la Iaşi IIFF – proiecţii de film cu peliculele câştigatoare ale festivalului

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Asociaţia Română de Film Independent

12.00 – 13.00, Parcul Copou

Program de coruri bizantine

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

13.30, Parcul Copou

Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – Depunere de coroane la statuia poetului din Parcul Copou şi Te Deum.

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chişinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”

„IA ŞI marchează”campionat de fotbal între instituţii publice

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

17.00, Ateneul Tătăraşi

Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – Spectacolul de muzică şi poezie „Taina care mă apară”.

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chişinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

17.00 – 18.00, Parcul Copou

Program de coruri bizantine

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.30 – 21.00, Podul Ros – Casa Sindicatelor – Bularga – Tudor Vladimirescu

Light Parade – momente de dans si street-acting

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Clubul de dans „The Sky”

19.00 – 20.30, Str. Sf. Andrei, Str. Palat, Bis. Sf. Nicolae Domnesc, Bd. Ştefan cel Mare şi Sfânt

Pelerinajul Calea Sfinţilor – Scoaterea  în procesiune a moaştelor Sf. Cuv. Parascheva, întâlnire la Biserica Sf. Nicolae Domnesc cu moaştele Sf. Maxim Mărturisitorul şi depunerea acestora pe platoul din faţa Catedralei, pentru închinare.

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

21.00 – 6.00, Casa de Cultură – sala Diotima

Maraton cinematografic cu tema „Lecţii de viaţă”

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi” – Clubul Cinefililor

Luni, 11 octombrie 2010

00.00 – 24.00, Parcare Teatrul Naţional

Cazare pentru pelerini

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00 – 11.30, Catedrala Mitropolitană

Miezonoptica, Utrenia şi Sf. Liturghie

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„(Re)cunoaşte Iaşul” – concurs de recunoaştere a unor monumente istorice din Iaşi pe bază de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„Iaşul tău” – concurs de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”

Expoziţie de icoane

Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”

10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu

Expoziţie – creaţii plastice ornamente florale

Organizator: Palatul Copiilor Iaşi

10.00 – 18.00, Str. Lăpuşneanu

Expoziţie de Sculptură – lucrările executate în cadrul „Simpozionul Internaţional de Sculptură Mică HODORA 2010”

Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iaşi

10.00 – 20.00, Muncel

Tabăra de creaţie CONCEPTART

Organizator: Casa de Cultură a Studenţilor

10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică

Zilele Facultăţii de Mecanică – pot fi vizitate laboratoarele şi realizările absolvenţilor.

Organizator: Facultatea de Mecanică

10.00, Muzeul „Mihai Eminescu”, Parcul Copou

Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – vernisajul expoziţiei de carte, grafică şi fotografie „Grigore Vieru, contemporanul nostru”, Colocviul traducătorilor din opera poetică a lui Grigore Vieru, lansare de carte

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chişinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

10.00 – 18.00, Centrul cultural şi istoric al Iaşului

„Cunoaşte Iaşul” – promovarea oraşului de către elevi prin fluturaşi şi sondaje de opinie despre Iaşi realizate printre ieşeni şi oaspeţi

Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iaşi, partener Primăria Iaşi

10.00 – 18.00, Centrul Iaşului

„Păstrează Iaşul curat”- campanie de sensibilizare asupra curăţeniei oraşului în zilele de sărbătoare – echipaje de observare şi atenţionare a populaţiei, formate din elevi

Organizatori: Consiliul Judeţean al Elevilor, Salubris, Garda de Mediu, Primăria, IJP Iaşi, unităţi şcolare

11.00, Filiala „Vasile Alecsandri” a Bibliotecii Judeţene  „Gh.Asachi” Iaşi

Lansarea volumului: Ludwig Albrecht Gebhardi – „Istoria politicească a Dachiei şi a neamului românesc.

Organizatori: Biblioteca Judeţeană „Gh.Asachi” Iaşi, Şcoala „Vasile Conta” Iaşi

11.00 – 12.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

11.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iaşi

Vernisaj expoziţie artă plastică „Culoare şi sentiment religios”

Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iaşi. Parteneri: Primăria Iaşi, Consiliul Elevilor, Asociaţia Părinţi Profesori

13.00, Parcul Copou, Teiul lui Eminescu,

Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – Recital de muzică şi poezie susţinut de invitaţii la festival

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chişinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

14.00, Iaşi

Plimbare francofonă prin Iaşi – vizite la obiective culturale din Iaşi

Organizatori: Colegiul Naţional Iaşi şi Centrul Cultural Francez

15.00, Esplanada Voievozilor, Palatul Copiilor

Spectacole artistice cu participarea ansamblului folcloric, fanfarei, soliştilor şi grupurilor de muzică uşoară ale Palatului Copiilor

Organizatori: Palatul Copiilor Iaşi, Colegiul de Artă „O. Băncilă”

16.00, Colegiul Naţional

Cântec pentru Iaşi

Organizator: Colegiul Naţional Iaşi.

16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”

„IA ŞI marchează”campionat de fotbal între instituţii publice

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

18.00, Casa de Cultură

Masă rotundă cu tema “Asumarea responsabilităţii în filmul românesc”. Portret Corneliu Porumboiu.

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.00 Galeriile Dana (str. Lăpuşneanu)

Vernisajul expoziţiei de pictură „Baruch Elron la Iaşi”

Organizatori: „Casa Baruch Elron” din România, „Galeriile Dana”, Primăria Municipiului Iaşi

18.00  – 19.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.30 – 21.00, Cartierele Nicolina si CUG

Light Parade – momente de dans si street-acting

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Clubul de dans „The Sky”

20.00, în faţa Palatului Roznovanu

Proiecţii de diaporame

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Asociaţia FotoIasi.

22.00 – 04.00, Str. Crişan

Ceaiul Pelerinilor

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

Marţi, 12 octombrie 2010

00.00 – 24.00, Parcare Teatrul Naţional

Cazare pentru pelerini

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

07.30 – 11.30, Catedrala Mitropolitană

Miezonoptica, Utrenia şi Sf. Liturghie

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„(Re)cunoaşte Iaşul” – concurs de recunoaştere a unor monumente istorice din Iaşi pe bază de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„Iaşul tău” – concurs de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00 – 19.00, strada Lăpuşneanu

„Meşteri şi meşteşuguri tradiţionale din Moldova”

Organizatori: Asoc. „ART – Meşteşugurile Prutului”, Asoc. „Alexandru Lăpuşneanu”, Muzeul Etnografic al Moldovei, Asoc. „Contrafort”, Asoc. Meşterilor Populari din Moldova, Asoc. „Dialog pentru Dezvoltare”, Parohia „Sfântul Nicolai” Aroneanu şi Primăria Iaşi

08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”

Expoziţie de icoane

Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”

09.00 – 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrală, str. Palat, Splai Bahlui

Târgul de Toamnă

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

09.00 – 23.00, Esplanada Halei Centrale

Sărbătoarea Vinului

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 18.00, Str. Lăpuşneanu

Expoziţie de Sculptură – lucrările executate în cadrul „Simpozionul Internaţional de Sculptură Mică HODORA 2010”

Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iaşi

10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu

Expoziţie – creaţii plastice ornamente florale

Organizator: Palatul Copiilor Iaşi

10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică

Zilele Facultăţii de Mecanică – pot fi vizitate laboratoarele şi realizările absolvenţilor.

Organizator: Facultatea de Mecanică

10.00, CS Politehnica

Cupa Sărbătorilor Iaşului la şah

Organizator: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Asociaţia Judeţeană de Şah

10.00 – 20.00, Muncel

Tabăra de creaţie CONCEPTART

Organizator: Casa de Cultură a Studenţilor

10.00, Cimitirul Central din Chişinău

Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – Depunere de coroane la mormantul poetului

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chişinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

10.00 – 18.00, Centrul cultural şi istoric al Iaşului

„Cunoaşte Iaşul” – promovarea oraşului de către elevi prin fluturaşi şi sondaje de opinie despre Iaşi realizate printre ieşeni şi oaspeţi

Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iaşi, partener Primăria Iaşi

10.00 – 18.00, Ateneul  Tătăraşi

Expoziţie de fotografie şi desene de epocă „Iaşul între trecut şi prezent”

Organizatori: Palatul Copiilor, Ateneul  unităţi de învăţământ

10.00 – 18.00, Centrul Iaşului

„Păstrează Iaşul curat”- campanie de sensibilizare asupra curăţeniei oraşului în zilele de sărbătoare – echipaje de observare şi atenţionare a populaţiei, formate din elevi

Organizatori: Consiliul Judeţean al Elevilor, Salubris, Garda de Mediu, Primăria, IJP Iaşi, unităţi şcolare

10.30, Asociaţia Nevăzătorilor din România, Filiala Iaşi

Concurs: „Cuvioasa Parascheva în conştiinţa creştinilor”

Organizatori: Biblioteca Judeţeană  „Gh.Asachi” Iaşi, Asociaţia Nevăzătorilor din România, Filiala Iaşi, Inspectoratul Şcolar Judeţean, Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

11.00 – 13.00, Piaţa Unirii – Palatul Culturii

Promenada costumelor de epocă

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi

11.00 – 12.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

11.00, Chişinău

Festivalul de poezie „Grigore Vieru”  – inaugurarea plăcii memoriale realizate de sculptorul Romi Adam (Alba Iulia) pe zidul casei unde a locuit poetul Grigore Vieru

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chişinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

11.30, curtea Catedralei Mitropolitane, lângă Biblioteca „D. Stăniloae”

Sfinţirea apei (aghiazma mică) şi Sf. Maslu

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

12.00, Galeriile „Gabriel”

„Lumea magică a lui Baruch Elron” prezentare a operei pictorului israelian de origine română Baruch Elron

Lansare de carte: Georgeta Adam – Imaginarul poeziei feminine

Organizatori: Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi, Grupul de Presă „24:ORE” Iaşi

12.00, Casa de Cultură – scena în aer liber

Spectacolul „Iaşule mândră cetate”. Participă grupul vocal „Senior” a Casei de Cultură a Municipiului

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

12.00, Chişinău Aleea Clasicilor

Festivalul de poezie „Grigore Vieru”  – alocuţiuni susţinute de invitaţii de onoare ai festivalului, recital de poezie “Steaua de vineri” susţinut de actriţa Ninela Caramfil

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chişinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

14.00, World Trade Center

Vernisajul Salonului Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

14.00, Colegiul Naţional Iaşi

Free Hugs

Organizator: Colegiul Naţional Iaşi

14.00, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova (Holul Cultural)

Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – Expoziţia de carte, grafică şi fotografii „Grigore Vieru”, lansări de carte

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chişinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

14.00, Iaşi

Plimbare francofonă prin Iaşi

Organizatori: Colegiul Naţional Iaşi şi Centrul Cultural Francez

15.00, Esplanada Voievozilor, Palatul Copiilor

Spectacole artistice cu participarea ansamblului folcloric, fanfarei, soliştilor şi grupurilor de muzică uşoară ale Palatului Copiilor

Organizatori: Palatul Copiilor Iaşi, Colegiul de Artă „O. Băncilă”

16.00, CS Politehnica

Cupa Sărbătorilor Iaşului la şah

Organizator: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Asociaţia Judeţeană de Şah

16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”

„IA ŞI marchează”campionat de fotbal între instituţii publice

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

17.00, Sala cu orgă din Chişinău

Gala Premiilor Festivalului International de Poezie “Grigore Vieru”;  „Nu am moarte, cu tine, nimic!” – recital din opera poetului sustinut de artistul Dionisie Vitcu (Teatrul National din Iasi)

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chişinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

18.00  – 19.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.30 – 21.00, Cartierele Alexandru cel bun si Dacia

Light Parade – momente de dans si street-acting

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Clubul de dans „The Sky”

20.00, în faţa Palatului Roznovanu

Proiecţii de diaporame

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Asociaţia FotoIasi.

21.00 – 01.00, Catedrala Mitropolitană

Slujba de priveghere în cinstea Aducerii moaştelor Sf. Ap. Andrei la Iaşi (Vecernia, Litia şi

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

22.00 – 04.00, Str. Crişan

Ceaiul Pelerinilor

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

Miercuri, 13 octombrie 2010

00.00 – 24.00, Parcare Teatrul Naţional

Cazare pentru pelerini

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

07.00 – 11.00, Catedrala Mitropolitană

Miezonoptica, Acatistul Sf. Apostol Andrei, Ceasurile şi Sfânta Liturghie

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

“(Re)cunoaşte Iaşul” – concurs de recunoaştere a unor monumente istorice din Iaşi pe bază de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„Iaşul tău” – concurs de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”

Expoziţie de icoane

Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”

08.00 – 19.00, strada Lăpuşneanu

„Meşteri şi meşteşuguri tradiţionale din Moldova”

Organizatori: Asoc. „ART – Meşteşugurile Prutului”, Asoc. „Alexandru Lăpuşneanu”, Muzeul Etnografic al Moldovei, Asoc. „Contrafort”, Asoc. Meşterilor Populari din Moldova, Asoc. „Dialog pentru Dezvoltare”, Parohia „Sfântul Nicolai” Aroneanu şi Primăria Iaşi

09.00-20.00, Muzeul Unirii din Iaşi

Simpozion „Monumentul – Tradiţie şi viitor”, ediţia a XII-a

Organizatori: Ministerul Culturii si Patrimoniului National, Complexul Muzeal National Moldova – Muzeul de Istorie a Moldovei – Muzeul Unirii, Directia pentru Cultura si Patrimoniul National, Oficiul National al Patrimoniului, Uniunea Nationala a Restauratorilor de Monumente Istorice din Romania

09.00 – 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrală, str. Palat, Splai Bahlui

Târgul de Toamnă

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

09.00 – 23.00, Esplanada Halei Centrale

Sărbătoarea Vinului

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 18.00, Str. Lăpuşneanu

Expoziţie de Sculptură – lucrările executate în cadrul „Simpozionul Internaţional de Sculptură Mică HODORA 2010”

Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iaşi

10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu

Expoziţie – creaţii plastice ornamente florale

Organizator: Palatul Copiilor Iaşi

10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică

Zilele Facultăţii de Mecanică – pot fi vizitate laboratoarele şi realizările absolvenţilor.

Organizator: Facultatea de Mecanică

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 20.00, Muncel

Tabăra de creaţie CONCEPTART

Organizator: Casa de Cultură a Studenţilor

10.00 – 17.00, Mitropolie, Palatul Roznovanu, Teatrul Naţional, Filarmonica, Univ. de Arte, Mănăstirea Golia, Statuile lui Miron Costin, Al. I. Cuza, Vasile Alecsandri

Colegiul Naţional adoptă monumente ale Iaşului. Ediţia a III-a. Vino şi tu să descoperi oraşul prin monumentele sale!

Organizator: Colegiul Naţional Iaşi.

10.00, CS Politehnica

Cupa Sărbătorilor Iaşului la şah

Organizator: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Asociaţia Judeţeană de Şah

10.00, Chişinău

Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – întâlnire cu studenţii şi profesorii Universităţii Pedagogice de Stat „Ion Creangă”

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chişinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

10.00 – 18.00, Centrul cultural şi istoric al Iaşului

„Cunoaşte Iaşul” – promovarea oraşului de către elevi prin fluturaşi şi sondaje de opinie despre Iaşi realizate printre ieşeni şi oaspeţi

Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iaşi, partener Primăria Iaşi

10.00 – 18.00, Uliţele din centrul Iaşului

Proiectul Consiliului Judeţean al Elevilor,,Prin dulcele târg al Ieşilor”- reiterarea atmosferei de târg prin costumaţie, obiceiuri, mod de viaţă de către elevii liceelor din Iaşi

Organizator: CJE, ISJ parteneri, Agenţia teatrală, Opera Română

10.00 – 18.00, Ateneul Tătăraşi

Expoziţie de fotografie şi desene de epocă „Iaşul între trecut şi prezent”

Organizatori: Palatul Copiilor, Ateneul  unităţi de învăţământ

10.00 – 18.00, Centrul Iaşului

„Păstrează Iaşul curat”- campanie de sensibilizare asupra curăţeniei oraşului în zilele de sărbătoare – echipaje de observare şi atenţionare a populaţiei, formate din elevi

Organizatori: Consiliul Judeţean al Elevilor, Salubris, Garda de Mediu, Primăria, IJP Iaşi, unităţi şcolare

11.00 – 13.00, Piaţa Unirii – Palatul Culturii

Promenada costumelor de epocă

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi

11.00 – 12.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

13.00, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Sala cu camin

Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – Simpozion „Grigore Vieru, poet al spatiului romanesc”, închiderea manifestarilor

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chişinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

13.00, Palatului Copiilor Iaşi

Prezentarea şi promovarea proiectelor creative despre Iaşi, realizate de elevii din liceele municipiului, premiate în cadrul proiectului „Elev creativ, student creativ”

Organizatori: Consiliul Judeţean al Elevilor, Universitatea „P. Andrei” Iaşi, Palatul Copiilor

13.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iaşi

Expoziţie artă plastică „Culoare şi sentiment religios” şi Concurs fotografii „Cunoaşte şi recunoaşte Iaşul”

Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iaşi. Parteneri: Primăria Iaşi, Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, Crucea Roşie

15.00, Esplanada Voievozilor, Palatul Copiilor

Spectacole artistice cu participarea ansamblului folcloric, fanfarei, soliştilor şi grupurilor de muzică uşoară ale Palatului Copiilor

Organizatori: Palatul Copiilor Iaşi, Colegiul de Artă „O. Băncilă”

16.00, Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

Acţiune de voluntariat „Un dar pentru pelerini”

Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iaşi. Parteneri: Primăria Iaşi, Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, Crucea Roşie

16.00, CS Politehnica

Cupa Sărbătorilor Iaşului la şah

Organizator: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Asociaţia Judeţeană de Şah

14.00, Iaşi

Plimbare francofonă prin Iaşi

Organizatori: Colegiul Naţional Iaşi şi Centrul Cultural Francez

16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”

„IA ŞI marchează”campionat de fotbal între instituţii publice

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

17.00, Bld. Ştefan cel Mare şi Sfânt nr. 14

Inaugurarea Librăriei „Doxologia” a Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

17.00, Galeriile „Pod Pogor”

Spectacol de teatru „Inona şi Avosi” de Andrei Vosnesenski în interpretarea elevilor de la Grupul Şc. Agricol “M. Kogălniceanu”

Organizator: Muzeul Literaturii Române Iaşi

18.00 – 19.30, Catedrala Mitropolitană

Concursul coral „Tineri lăudaţi pe Domnul”, ediţia a VII-a

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

18.00  – 19.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.30 – 21.00, Cartierele Tătăraşi si Metalurgie

Light Parade – momente de dans si street-acting

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Clubul de dans „The Sky”

18.30 – 19.00, Str. Sarmisegetuza

Concert de muzică de fanfară

Organizator: Garnizoana Iaşi şi Primăria Municipiului Iaşi

19.00 – 21.00, Str. Sarmisegetuza

Piaţa Distracţiei, spectacole de teatru, muzică şi dans în aer liber

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Artis Show

20.00, în faţa Palatului Roznovanu

Proiecţii de diaporame

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Asociaţia FotoIasi.

21.00 – 03.00, Catedrala Mitropolitană

Slujba de priveghere a Sf. Parascheva (Vecernia, Litia, Utrenia şi Sfânta Liturghie).

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

22.00 – 04.00, Str. Crişan

Ceaiul Pelerinilor

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

Joi, 14 octombrie 2010

00.00 – 24.00, Parcare Teatrul Naţional

Cazare pentru pelerini

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

07.00 Catedrala Mitropolitană

Miezonoptica, Acatistul Sf. Cuv. Parascheva şi Ceasurile

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

“(Re)cunoaşte Iaşul” – concurs de recunoaştere a unor monumente istorice din Iaşi pe bază de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„Iaşul tău” – concurs de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00 – 19.00, strada Lăpuşneanu

„Meşteri şi meşteşuguri tradiţionale din Moldova”

Organizatori: Asoc. „ART – Meşteşugurile Prutului”, Asoc. „Alexandru Lăpuşneanu”, Muzeul Etnografic al Moldovei, Asoc. „Contrafort”, Asoc. Meşterilor Populari din Moldova, Asoc. „Dialog pentru Dezvoltare”, Parohia „Sfântul Nicolai” Aroneanu şi Primăria Iaşi

08.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iaşi

Expoziţie artă plastică „Culoare şi sentiment religios”

Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iaşi, Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

09.00 – 13.00, podiumul de lângă Catedrala Mitropolitană

Sfânta Liturghie

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

09.00-20.00, Muzeul Unirii din Iaşi

Simpozion „Monumentul – Tradiţie şi viitor”, ediţia a XII-a

Organizatori: Ministerul Culturii si Patrimoniului National, Complexul Muzeal National Moldova – Muzeul de Istorie a Moldovei – Muzeul Unirii, Directia pentru Cultura si Patrimoniul National, Oficiul National al Patrimoniului, Uniunea Nationala a Restauratorilor de Monumente Istorice din Romania

09.00 – 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrală, str. Palat, Splai Bahlui

Târgul de Toamnă

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

09.00 – 23.00, Esplanada Halei Centrale

Sărbătoarea Vinului

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu

Expoziţie – creaţii plastice ornamente florale

Organizator: Palatul Copiilor Iaşi

10.00 – 17.00, Mitropolie, Palatul Roznovanu, Teatrul Naţional, Filarmonica, Univ. de Arte, Mănăstirea Golia, Statuile lui Miron Costin, Al. I. Cuza, Vasile Alecsandri

Colegiul Naţional adoptă monumente ale Iaşului. Ediţia a III-a. Vino şi tu să descoperi oraşul prin monumentele sale!

Organizator: Colegiul Naţional Iaşi.

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică

Zilele Facultăţii de Mecanică – pot fi vizitate laboratoarele şi realizările absolvenţilor.

Organizator: Facultatea de Mecanică

10.00, CS Politehnica

Cupa Sărbătorilor Iaşului la şah

Organizator: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Asociaţia Judeţeană de Şah

10.00 – 18.00, Str. Lăpuşneanu

Expoziţie de Sculptură – lucrările executate în cadrul „Simpozionul Internaţional de Sculptură Mică HODORA 2010”

Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iaşi

10.00 – 20.00, Muncel

Tabăra de creaţie CONCEPTART

Organizator: Casa de Cultură a Studenţilor

10.00 – 18.00, Centrul cultural şi istoric al Iaşului

„Cunoaşte Iaşul” – promovarea oraşului de către elevi prin fluturaşi şi sondaje de opinie despre Iaşi realizate printre ieşeni şi oaspeţi

Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iaşi, partener Primăria Iaşi

10.00 – 18.00, Uliţele din centrul Iaşului

Proiectul Consiliului Judeţean al Elevilor,,Prin dulcele târg al Ieşilor”- reiterarea atmosferei de târg prin costumaţie, obiceiuri, mod de viaţă de către elevii liceelor din Iaşi

Organizator: CJE, ISJ parteneri, Agenţia teatrală, Opera Română

10.00 – 18.00, Ateneul Tătăraşi

Expoziţie de fotografie şi desene de epocă „Iaşul între trecut şi prezent”

Organizatori: Palatul Copiilor, Ateneul  unităţi de învăţământ

10.00 – 18.00, Centrul Iaşului

„Păstrează Iaşul curat”- campanie de sensibilizare asupra curăţeniei oraşului în zilele de sărbătoare – echipaje de observare şi atenţionare a populaţiei, formate din elevi

Organizatori: Consiliul Judeţean al Elevilor, Salubris, Garda de Mediu, Primăria, IJP Iaşi, unităţi şcolare

11.00 – 13.00, Piaţa Unirii – Palatul Culturii

Promenada costumelor de epocă

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi

11.00 – 12.00, Liceul „Mihai Eminescu” Iaşi, Liceul „C. Negruzzi” Iaşi

Dimineţile autorilor – în cadrul proiectului „Scriitori în şcoli” Invitaţi: scriitori ieşeni

Organizatori: Biblioteca Judeţeană „Gh.Asachi” Iaşi, Uniunea Scriitorilor Filiala Iaşi, Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi

11.00, Filiala „Mihail Sadoveanu” a Bibliotecii Judeţene  „Gh. Asachi” Iaşi

Lansarea volumului: Nicolae Toboşaru – Parteneriatul strategic dintre România şi S.U.A. Istorie şi semnificaţii geopolitice.

Organizatori: Biblioteca Judeţeană „Gh.Asachi” Iaşi, Liceul „Miron Costin” Iaşi, Institutul de Cercetări Interdisciplinare „Petre Andrei” Iaşi

11.00 – 12.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

12.30, Cantina de ajutor social

Masa Pelerinilor

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

13.00, Sala Dr. Iustin Moisescu

Agapa de hram

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

13.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”

Vernisaj expoziţie de icoane

Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”

13.00, Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

Voluntariat „Un dar pentru pelerini”

Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iaşi. Parteneri: Primăria Iaşi, Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, Crucea Roşie

14.00, Esplanada Teatrului Naţional

Demonstraţie de paraşutism

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

14.00, Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iaşi

Sesiune de comunicări cu elevii unităţilor de învăţământ din municipiu pe tema „Personalităţi ieşene”

Organizatori: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iaşi, parteneri: Muzeul Literaturii Române, licee din Iaşi

15.00, Esplanada Voievozilor, Palatul Copiilor

Spectacole artistice cu participarea ansamblului folcloric, fanfarei, soliştilor şi grupurilor de muzică uşoară ale Palatului Copiilor

Organizatori: Palatul Copiilor Iaşi, Colegiul de Artă „O. Băncilă”

16.00, CS Politehnica

Cupa Sărbătorilor Iaşului la şah

Organizator: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Asociaţia Judeţeană de Şah

16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”

„IA ŞI marchează”campionat de fotbal între instituţii publice

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

17.00, Sala Mare a Primăriei

Seara Valorilor

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

18.00, Restaurantul Cotnari

Cupa Oraşului Iaşi la Table Backgammon “6×5”

Organizator: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Clubul Sportiv de Table Backgammon “6×5” Iaşi

18.00, Casa de Cultură

Club Muzical – „Despre distanţe. Criza şi crizele muzicii româneşti.” Invitaţi compozitorii Cristian Gârlea şi Romeo Cozma

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.30 – 21.00, Cartierele Alexandru cel bun si Dacia

Light Parade – momente de dans si street-acting

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Clubul de dans „The Sky”

18.30 – 22.00, Catedrala Mitropolitană

Slujba de Priveghere a Sf. Maxim Mărturisitorul (Vecernia, Litia şi Utrenia)

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

18.00  – 19.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

19.00, Piaţa Palatului Culturii

Concert aniversar şi foc de artificii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

22.00 – 04.00, Str. Crişan

Ceaiul Pelerinilor

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

Vineri, 15 octombrie 2010

07.00 – 11.30, Catedrala Mitropolitană

Miezonoptica, Ceasurile, Sfânta Liturghie

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„(Re)cunoaşte Iaşul” – concurs de recunoaştere a unor monumente istorice din Iaşi pe bază de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”

Expoziţie de icoane

Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”

08.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iaşi

Expoziţie artă plastică „Culoare şi sentiment religios”

Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iaşi. Parteneri: Primăria Iaşi, Consiliul Elevilor, Asociaţia Părinţi Profesori

09.00-20.00, Muzeul Unirii din Iaşi

Simpozion „Monumentul – Tradiţie şi viitor”, ediţia a XII-a

Organizatori: Ministerul Culturii si Patrimoniului National, Complexul Muzeal National Moldova – Muzeul de Istorie a Moldovei – Muzeul Unirii, Directia pentru Cultura si Patrimoniul National, Oficiul National al Patrimoniului, Uniunea Nationala a Restauratorilor de Monumente Istorice din Romania

09.00 – 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrală, str. Palat, Splai Bahlui

Târgul de Toamnă

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

09.00 – 23.00, Esplanada Halei Centrale

Sărbătoarea Vinului

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 18.00, Centrul cultural şi istoric al Iaşului

„Cunoaşte Iaşul” – promovarea oraşului de către elevi prin fluturaşi şi sondaje de opinie despre Iaşi realizate printre ieşeni şi oaspeţi

Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iaşi, partener Primăria Iaşi

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 18.00, Ateneul Tătăraşi

Expoziţie de fotografie şi desene de epocă „Iaşul între trecut şi prezent”

Organizatori: Palatul Copiilor, Ateneul  unităţi de învăţământ

10.00, Restaurantul Cotnari

Cupa Oraşului Iaşi la Table Backgammon “6×5”

Organizator: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Clubul Sportiv de Table Backgammon “6×5” Iaşi

10.00, Sala CSM Iaşi

Cupa Sărbătorile Iaşului la box, începători născuţi în anul 1996

Organizator: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Asociaţia Judeţeană de Box, CSM Iaşi

10.00 – 20.00, Muncel

Tabăra de creaţie CONCEPTART

Organizator: Casa de Cultură a Studenţilor

10.00 – 18.00, Str. Lăpuşneanu

Expoziţie de Sculptură – lucrările executate în cadrul „Simpozionul Internaţional de Sculptură Mică HODORA 2010”

Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iaşi

10.00 – 17.00, Mitropolie, Palatul Roznovanu, Teatrul Naţional, Filarmonica, Univ. de Arte, Mănăstirea Golia, Statuile lui Miron Costin, Al. I. Cuza, Vasile Alecsandri

Colegiul Naţional adoptă monumente ale Iaşului. Ediţia a III-a. Vino şi tu să descoperi oraşul prin monumentele sale!

Organizator: Colegiul Naţional Iaşi.

10.00, Sala “Dr. Iustin Moisescu” a Centrului eparhial Iaşi

Deschiderea Simpozionului Internaţional „Anul omagial al Crezului Ortodox şi al Autocefaliei Bisericii Ortodoxe Române”

Organizator: Facultatea de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae”

11.00, Filiala „Ateneu” a Bibliotecii Judeţene  „Gh. Asachi” Iaşi

Lansarea volumelor: The Authority since 1868 şi The World Almanac and Book of Facts (2010)

Organizator: Biblioteca Judeţeană „Gh.Asachi” Iaşi, American Corner

11.00 – 12.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

12.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iaşi

Concurs de creaţie literară „Iaşul sub pană de scriitor”

Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iaşi. Parteneri: Primăria Iaşi, Consiliul Elevilor, Asociaţia Părinţi Profesori

12.00, Amfiteatrul “George Enescu” a Universitatii de Arte,

Ceremonia de decernare a titlului de „Doctor Honoris Causa” academicianului Dan Hăulică. Acţiune organizată cu ocazia împlinirii a 150 de ani de învaţământ muzical superior modern la Iaşi.

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Univ. de Arte „G. Enescu”, Filarmonica Moldova Iaşi, Univ. „Al. I. Cuza” Iaşi

13.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iaşi

Concurs interactiv ştiinţe „Caleidoscop ieşean”

Organizator: Liceul de Informatică „Grigore Moisil“ Iaşi. Parteneri: Primăria Iaşi, Consiliul Elevilor, Asociaţia Părinţi Profesori

16.00 – 18.00, Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

Ceasul al IX-lea, Vecernia şi Paraclisul Sf. Cuv. Parascheva

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”

„IA ŞI marchează”campionat de fotbal între instituţii publice

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

17.00, Filiala „Ateneu” a Bibliotecii Judeţene  „Gh. Asachi” Iaşi

Lansarea volumelor: Valeriu Stancu – „Târgul de nopţi” şi Valeriu Stancu – „Suflete cu ieşire la mare”

Organizatori: Biblioteca Judeţeană „Gh.Asachi” Iaşi, Editura “Cronica”, Editura “Tritonic”

17.00, Galeriile „Pod Pogor”

Expoziţie de artă plastică şi decorativă

Organizator: Muzeul Literaturii Române Iaşi şi Uniunea Artiştilor Plastici Iaşi

18.00  – 19.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.30 – 19.00, Str. Sarmisegetuza

Concert de muzică de fanfară

Organizator: Garnizoana Iaşi şi Primăria Municipiului Iaşi

19.00 – 21.00, Str. Sarmisegetuza

Piaţa Distracţiei, spectacole de teatru, muzică şi dans în aer liber

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Artis Show

19.00, Filarmonica Moldova Iaşi

Concertul cu „Suita Carmina Burana” de Carl Orff. Acţiune organizată cu ocazia împlinirii a 150 de ani de învaţământ muzical superior modern la Iaşi.

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Univ. de Arte „G. Enescu”, Filarmonica Moldova Iaşi, Univ. „Al. I. Cuza” Iaşi

20.00, în faţa Palatului Roznovanu

Proiecţii de diaporame

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Asociaţia FotoIasi.

20.00, Casa de Cultură – sala Diotima

Spectacol de teatru susţinut de formaţia „Parc Copou”

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

Sâmbătă, 16 octombrie 2010

07.30 – 11.30, Catedrala Mitropolitană

Miezonoptica, Utrenia şi Sf. Liturghie

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”

Expoziţie de icoane

Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”

09.00-20.00, Muzeul Unirii din Iaşi

Simpozion „Monumentul – Tradiţie şi viitor”, ediţia a XII-a

Organizatori: Ministerul Culturii si Patrimoniului National, Complexul Muzeal National Moldova – Muzeul de Istorie a Moldovei – Muzeul Unirii, Directia pentru Cultura si Patrimoniul National, Oficiul National al Patrimoniului, Uniunea Nationala a Restauratorilor de Monumente Istorice din Romania

09.00, Stadion „Emil Alexandrescu”

Campionat Naţional Cros (juniori, tineret, seniori)

Organizatori: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Asociatia Judeteana de Atletism Iaşi

09.00 – 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrală, str. Palat, Splai Bahlui

Târgul de Toamnă

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

09.00 – 23.00, Esplanada Halei Centrale

Sărbătoarea Vinului

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

12.00 – 13.00, Parcul Copou

Program de coruri bizantine

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

10.00 – 16.00, Bd. Ştefan cel Mare şi Sfânt

Simultan de şah

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Asociaţia Judeţeană de Şah Iaşi

10.00 – 20.00, Muncel

Tabăra de creaţie CONCEPTART

Organizator: Casa de Cultură a Studenţilor

10.00 – 18.00, Str. Lăpuşneanu

Expoziţie de Sculptură – lucrările executate în cadrul „Simpozionul Internaţional de Sculptură Mică HODORA 2010”

Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iaşi

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00, Restaurantul Cotnari

Cupa Oraşului Iaşi la Table Backgammon “6×5”

Organizator: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Clubul Sportiv de Table Backgammon “6×5” Iaşi

10.00, Arena CFR Iaşi

Popice Turneu juniori I, masculin, CS CFR Olimpia ACB Iaşi – CS ICMRS Galaţi

Organizatori: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – CS CFR Iaşi, Federaţia Română de Popice

10.00 – 18.00, Centrul cultural şi istoric al Iaşului

„Cunoaşte Iaşul” – promovarea oraşului de către elevi prin fluturaşi şi sondaje de opinie despre Iaşi realizate printre ieşeni şi oaspeţi

Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iaşi, partener Primăria Iaşi

10.00 – 18.00, Ateneul Tătăraşi

Expoziţie de fotografie şi desene de epocă „Iaşul între trecut şi prezent”

Organizatori: Palatul Copiilor, Ateneul  unităţi de învăţământ

10.00 – 18.00, Biblioteca Colegiului Naţional

Colegiul Naţional Iasi – „Iaşul Artelor”, Proiect COMENIUS – Touris – Tic”

Organizator: Colegiul Naţional Iaşi

11.00 – 12.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

11.00, LPS Iaşi

Handbal Divizia A, masculin, Poli Iaşi – HC Vaslui

Organizatori: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – CS Politehnica, Federaţia Română de Handbal

16.00, cartierul Munteni-Copou

Sfinţire loc biserică parohia „Sf. Maxim Mărturisitorul”

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”

„IA ŞI marchează”campionat de fotbal între instituţii publice

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

16.00 – 17.00, Bd. Ştefan cel Mare

Streetball

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

17.00 – 18.00, Parcul Copou

Program de coruri bizantine

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.00  – 19.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

19.00 – 20.00, Casa Studenţilor – Parcul Expoziţiei

Defilarea fanfarei militare pe Bd. Carol I

Organizator: Garnizoana Iaşi şi Primăria Municipiului Iaşi

20.00, în faţa Palatului Roznovanu

Proiecţii de diaporame

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Asociaţia FotoIasi.

20.00 – 05.00, Parcul Expoziţiei

Noaptea Albă a Iaşului

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi şi Sepia Events

Duminică, 17 octombrie 2010

07.30 – 12.00, Mănăstirea Golia

Resfinţirea Mănăstirii Golia şi Sfânta Liturghie

Organizator: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”

Expoziţie de icoane

Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”

09.00-20.00, Muzeul Unirii din Iaşi

Simpozion „Monumentul – Tradiţie şi viitor”, ediţia a XII-a

Organizatori: Ministerul Culturii si Patrimoniului National, Complexul Muzeal National Moldova – Muzeul de Istorie a Moldovei – Muzeul Unirii, Directia pentru Cultura si Patrimoniul National, Oficiul National al Patrimoniului, Uniunea Nationala a Restauratorilor de Monumente Istorice din Romania

09.00 – 23.00, str. Costache Negri, Hala Centrală, str. Palat, Splai Bahlui

Târgul de Toamnă

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

09.00 – 23.00, Esplanada Halei Centrale

Sărbătoarea Vinului

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 18.00, Centrul cultural şi istoric al Iaşului

„Cunoaşte Iaşul” – promovarea oraşului de către elevi prin fluturaşi şi sondaje de opinie despre Iaşi realizate printre ieşeni şi oaspeţi

Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iaşi, partener Primăria Iaşi

10.00 – 18.00, Ateneul Tătăraşi

Expoziţie de fotografie şi desene de epocă „Iaşul între trecut şi prezent”

Organizatori: Palatul Copiilor, Ateneul  unităţi de învăţământ

10.00, Restaurantul Cotnari

Cupa Oraşului Iaşi la Table Backgammon “6×5”

Organizatori: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Clubul Sportiv de Table Backgammon “6×5” Iaşi

10.00 – 18.00, Biblioteca Colegiului Naţional

Colegiul Naţional Iasi – „Iaşul Artelor”, Proiect COMENIUS – Touris – Tic”

Organizator: Colegiul Naţional Iaşi

11.00 – 12.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

12.00 – 13.00, Parcul Copou

Program de coruri bizantine

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”

„IA ŞI marchează”campionat de fotbal între instituţii publice

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

16.00 – 17.00, Bd. Ştefan cel Mare

Streetball

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

17.00 – 18.00, Parcul Copou

Program de coruri bizantine

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.00  – 19.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

20.00, în faţa Palatului Roznovanu

Proiecţii de diaporame

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi şi Asociaţia FotoIasi.

Luni, 18 octombrie 2010

8.30 – 20.30, Universitatea Tehnica „Gh Asachi”

Seminar european în cadrul proiectului “ORGANZA – Network of Medium Sized Creative Cities”, finanţat prin programul INTERREG IVC

Organizatori: Primăria Iaşi şi Universitatea Tehnica „Gh Asachi”

10.00 – 20.00 – Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

Expoziţie „Noua Acropolă – Fenomenul Renaşterii Europene”

Organizatori: Asociaţia Noua Acropolă România, filiala Iaşi şi Casa de Cultură a Studenţilor

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

11.00 – 12.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.00  – 19.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

Marţi, 19 octombrie 2010

8.30 – 20.30, Universitatea Tehnica „Gh Asachi”

Seminar european în cadrul proiectului “ORGANZA – Network of Medium Sized Creative Cities”, finanţat prin programul INTERREG IVC

Organizatori: Primăria Iaşi şi Universitatea Tehnica „Gh Asachi”

10.00 – 20.00 – Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

Expoziţie „Noua Acropolă – Fenomenul Renaşterii Europene”

Organizatori: Asociaţia Noua Acropolă România, filiala Iaşi şi Casa de Cultură a Studenţilor

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

11.00 – 12.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.00  – 19.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

Miercuri, 20 octombrie 2010

09.30 – 19.30, Aula Senat – Universitatea „Al. I. Cuza”

Şcoala Franco – Română de Metodologie în Ştiinţele Sociale

Organizatori: Universitatea “Al. I. Cuza” Iaşi, Université des Sciences et Technologies de Lille 1, INSOMAR, Centrul Cultural Francez Iaşi, Fundaţia Academică AXIS, Asociaţia Franco-Română Villeneuve d’Ascq – Iaşi

10.00 – 18.00, Colegiul „Costache Negruzzi”

Zilele Colegiului „Costache Negruzzi” – Sesiune de comunicări ştiinţifice, expoziţii, jocuri  sportive, festivitate omagială Colegiul „Costache Negruzzi” – istorie, tradiţie, devenire, spectacole ş.a.

Organizator: Colegiul „Costache Negruzzi” Iaşi

10.00 – 20.00 – Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

Expoziţie „Noua Acropolă – Fenomenul Renaşterii Europene”

Organizatori: Asociaţia Noua Acropolă România, filiala Iaşi şi Casa de Cultură a Studenţilor

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

11.00 – 12.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.00  – 19.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

Joi, 21 octombrie 2010

08.00 – 22.00, Sala Paşilor Pierduţi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Expoziția „Flori de mină din Maramureș”

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

09.30 – 19.30, Universitatea „Al. I. Cuza”

Şcoala Franco – Română de Metodologie în Ştiinţele Sociale

Organizatori: Universitatea “Al. I. Cuza” Iaşi, Université des Sciences et Technologies de Lille 1, INSOMAR, Centrul Cultural Francez Iaşi, Fundaţia Academică AXIS, Asociaţia Franco-Română Villeneuve d’Ascq – Iaşi

10.00 – 18.00, Colegiul „Costache Negruzzi”

Zilele Colegiului „Costache Negruzzi” – Sesiune de comunicări ştiinţifice, expoziţii, jocuri  sportive, festivitate omagială Colegiul „Costache Negruzzi” – istorie, tradiţie, devenire, spectacole ş.a.

Organizator: Colegiul „Costache Negruzzi” Iaşi

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 20.00 – Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

Expoziţie „Noua Acropolă – Fenomenul Renaşterii Europene”

Organizatori: Asociaţia Noua Acropolă România, filiala Iaşi şi Casa de Cultură a Studenţilor

11.00 – 12.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

Vineri, 22 octombrie 2010

08.00 – 22.00, Sala Paşilor Pierduţi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Expoziția „Flori de mină din Maramureș”

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

09.30 – 19.30, Universitatea „Al. I. Cuza”

Şcoala Franco – Română de Metodologie în Ştiinţele Sociale

Organizatori: Universitatea “Al. I. Cuza” Iaşi, Université des Sciences et Technologies de Lille 1, INSOMAR, Centrul Cultural Francez Iaşi, Fundaţia Academică AXIS, Asociaţia Franco-Română Villeneuve d’Ascq – Iaşi

10.00 – 18.00, Colegiul „Costache Negruzzi”

Zilele Colegiului „Costache Negruzzi” – Sesiune de comunicări ştiinţifice, expoziţii, jocuri  sportive, festivitate omagială Colegiul „Costache Negruzzi” – istorie, tradiţie, devenire, spectacole ş.a.

Organizator: Colegiul „Costache Negruzzi” Iaşi

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 20.00 – Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

Expoziţie „Noua Acropolă – Fenomenul Renaşterii Europene”

Organizatori: Asociaţia Noua Acropolă România, filiala Iaşi şi Casa de Cultură a Studenţilor

11.00 – 12.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.00  – 19.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

19.00, Filarmonica “Moldova” Iaşi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Concert Academic – Universitatea de Arte „George Enescu”, Orchestra Simfonică SUPER

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

Sâmbătă, 23 octombrie 2010

08.00 – 22.00, Sala Paşilor Pierduţi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Expoziția „Flori de mină din Maramureș”

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

10.00 – 18.00, Colegiul „Costache Negruzzi”

Zilele Colegiului „Costache Negruzzi” – Sesiune de comunicări ştiinţifice, expoziţii, jocuri  sportive, festivitate omagială Colegiul „Costache Negruzzi” – istorie, tradiţie, devenire, spectacole ş.a.

Organizator: Colegiul „Costache Negruzzi” Iaşi

10.00 – 20.00 – Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

Expoziţie „Noua Acropolă – Fenomenul Renaşterii Europene”

Organizatori: Asociaţia Noua Acropolă România, filiala Iaşi şi Casa de Cultură a Studenţilor

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 18.00, Esplanada Palatului Culturii

Caravana Mitsubishi

Organizatori: Casa Auto Iaşi şi Primăria Municipiului Iaşi

10.30 – 12.00, Universitatea „Al. I. Cuza”

Şcoala Franco – Română de Metodologie în Ştiinţele Sociale

Organizatori: Universitatea “Al. I. Cuza” Iaşi, Université des Sciences et Technologies de Lille 1, INSOMAR, Centrul Cultural Francez Iaşi, Fundaţia Academică AXIS, Asociaţia Franco-Română Villeneuve d’Ascq – Iaşi

11.00 – 12.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

11.00, Grădina Botanică

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Deschiderea Expoziției “Flori de toamnă” – ediţia a XXXIV-a

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza” – Grădina Botanică

18.00  – 19.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

Duminică, 24 octombrie 2010

08.00 – 22.00, Sala Paşilor Pierduţi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Expoziția „Flori de mină din Maramureș”

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

10.00 – 18.00, Esplanada Palatului Culturii

Caravana Mitsubishi

Organizatori: Casa Auto Iaşi şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 20.00 – Foaier Casa de Cultură a Studenţilor

Expoziţie „Noua Acropolă – Fenomenul Renaşterii Europene”

Organizatori: Asociaţia Noua Acropolă România, filiala Iaşi şi Casa de Cultură a Studenţilor

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

11.00 – 12.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

11.00, Cimitir „Eternitatea”

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Ceremonia depunerii de coroane

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

18.00  – 19.00, Parcul Copou

Copou Parcul Poeziei – Lucian Blaga – Recital lirică religioasă

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

Luni, 25 octombrie 2010

08.00 – 22.00, Sala Paşilor Pierduţi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Expoziția „Flori de mină din Maramureș”

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

9.30 – 13.00

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Procesiune, Ceremonia depunerii de coroane la „Trei Ierarhi”, Te Deum, Evocarea unor momente istorice, Ceremonia dezvelirii plăcii memoriale „Palatul Universitar de la Copou”

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

17.00 – 19.00, Aula Magna „Mihai Eminescu” şi Sala Paşilor Pierduţi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Universitatea în istorie: Prezentarea medaliei și a monedei aniversare; Lansarea volumelor dedicate aniversării și proiecția filmului documentar despre istoria Universității din Iași

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

Marţi, 26 octombrie 2010

08.00 – 22.00, Sala Paşilor Pierduţi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Expoziția „Flori de mină din Maramureș”

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

09.00, Liceul „Dimitrie Cantemir”

Cupa Cantemiriştilor la atletism (copii, juniori, tineret)

Organizatori: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Asociaţia Judeţeană de Atletism Iaşi, Asociaţia Sportivă Camtemir

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 19.00 Univ. „Al. I. Cuza”

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Inaugurarea Muzeului Universităţii, Ceremonia de dezvelire a busturilor omagiale, Ceremonia de dezvelire a plăcii aniversare, Concert susținut de Filarmonica din Iași

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

16.30, Aula Magna

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Conferință susținută de domnul profesor Virgil Nemoianu de la Universitatea Catolică din Washington, D.C. –  “Un umanism globalizat? Dificultăţi şi posibilităţi”

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

19.00, Filarmonica „Moldova” Iaşi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Concert extraordinar: Orchestra simfonică şi Corul academic „Gavril Musicescu” ale Filarmonicii „Moldova” Iaşi. Invitaţi speciali: Felicia Filip (soprana), Cvartetul de chitare „Alhambra”, Valeriu Caşcaval (ţambal)

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

Miercuri, 27 octombrie 2010

08.00 – 22.00, Sala Paşilor Pierduţi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Expoziția „Flori de mină din Maramureș”

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

10.00 – 14.00, Aula Magna “Mihai Eminescu” şi Sala Paşilor Pierduţi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Adunarea festivă, Ceremonia Dies Academicus – 150 de ani

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

10.00 – 19.00, Facultatea IEEI, Sala „Dragomir Hurmuzescu”

Centenarul Facultăţii de Electrotehnică – Simpozionul ştiinţific studenţesc ELStudIS 2010

Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică şi Informatică Aplicată

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

16.00 – 18.00, Aula Magna “Mihai Eminescu”

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Conferinţe: Andrei Pleșu şi Denis Mieville; Concert: Orchestra de Cameră din Chişinău, Percuţioniştii de la U.A. „George Enescu”

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

19.00, Filarmonica „Moldova” Iaşi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Concert vocal-simfonic extraordinar: Formaţiile reunite ale Academiei de Muzică din Chişinău şi Universităţii de Arte „George Enescu” Iaşi

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

Joi, 28 octombrie 2010

08.00 – 22.00, Sala Paşilor Pierduţi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Expoziția „Flori de mină din Maramureș”

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

10.00 – 12.00, Aula Eminescu a Bibliotecii Centrale Universitare

Ceremonia de aniversare a Centenarului Facultăţii de Electrotehnică şi deschiderea conferinţei EPE 2010 şi a simpozionului IEEI 2010

Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică şi Informatică Aplicată

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00  – 14.00, Aula Magna

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Ceremonii de acordare a titlului de „Doctor Honoris Causa” pentru Virgil Nemoianu, Universitatea Catolică Americană din Washington D.C., Giuseppe D’Ascenzo, Universitatea “La Sapienza”, Italia, Henning Hopf, Technische Universität Braunschweig, Germania, Haïm Brézis, Universitatea Paris IV

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

12.00 – 12.30, Aula Eminescu a Bibliotecii Centrale Universitare

Conferinţă de presă dedicată aniversării Centenarului Facultăţii de Electrotehnică

Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică şi Informatică Aplicată

12.30 – 13.00, Aula Eminescu a Bibliotecii Centrale Universitare

Lansare monografiei Facultăţii de Electrotehnică

Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică şi Informatică Aplicată

15.00 – 15.30, Facultatea IEEI

Dezvelirea busturilor profesorilor universitari Ştefan Procopiu, Cezar Parteni-Antoni şi Mircea Volanschi

Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică şi Informatică Aplicată

15.00-19.00, Facultatea IEEI

Sesiuni orale şi pe secţiuni ale EPE 2010, IEEI 2010, EMC Workshop 2010

Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică şi Informatică Aplicată

18.00 – 21.00 – Casa de Cultură a Studenţilor – GAUDEAMUS

Concert Grigore Leşe

Organizatori: Universitatea de Arte şi Casa de Cultură a Studenţilor

Vineri, 29 octombrie 2010

08.00 – 22.00, Sala Paşilor Pierduţi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Expoziția „Flori de mină din Maramureș”

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

10.00 – 11.00, Facultatea IEEI, Sala „Dragomir Hurmuzescu”

Conferirea titlului de Doctor Honoris Causa domnului prof. univ. dr. hab. Tudor Ambros de la Universitatea Tehnică a Moldovei

Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică şi Informatică Aplicată

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

10.00, Aula Bibliotecii Centrale Universitare

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza” – Conferinţa „Universitatea şi valorile sale în postmodernitate”

Organizatori: Universitățile ce formează Consorţiul „Universitaria”, Universităţile publice din Iași

11.00 – 13.00, Facultatea IEEI, Sala „Dragomir Hurmuzescu”

Sesiuni plenare ale EPE 2010 şi IEEI 2010

Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică şi Informatică Aplicată

12.00 – 19.00, Facultatea IEEI

Sesiuni orale şi pe secţiuni ale EPE 2010, IEEI 2010, EMC Workshop 2010

Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică şi Informatică Aplicată

14.00 – 19.00, Facultatea IEEI, Sala „Dragomir Hurmuzescu”

Reuniunea Doctorilor Honoris Causa

Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică şi Informatică Aplicată

18.00, Aula Magna

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Concert susținut de „Romanian Piano Trio”

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

Sâmbătă, 30 octombrie 2010

08.00 – 22.00, Sala Paşilor Pierduţi

Jubileul Univ. „Al. I. Cuza”Expoziția „Flori de mină din Maramureș”

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

9.00-13.00, Facultatea IEEI

Workshop-uri în cadrul Conferinţei EPE 2010

Organizator: Facultatea de Inginerie Electrică, Energetică şi Informatică Aplicată

10.00 – 18.00, World Trade Center

Salonul Municipal de Artă ARTIS 2010

Organizatori: Uniunea Artiştilor Plastici şi Primăria Municipiului Iaşi

Comments

comments



2 Comentarii

  1. Alex

    Artificiile au fost extraordinare si coloana sonora, si concertul Iris. Superb. Felicitari organizatorilor!

  2. Curierul de Iasi

    Ne bucuram ca v-au placut. Acest lucru ne obliga suplimentar pentru anul viitor 🙂
    Sa ne vedem cu bine si in 2011!




*