Premiile acordate de Primăria Iași la „Seara Valorilor”

Publicat de Curierul de Iasi la data de 14/10/2014

În Sala Mare a Teatrului Național „V. Alecsandri” din Iași, primarul Gheorghe Nichita a oferit, în numele comunității locale, premii și distincții pentru cele mai reprezentative nume academice, culturale, educaționale, civice și nu numai, atât din Iași, cât și din România, care și-au adus contribuția la creșterea imaginii orașului nostru. „Iașul este recunoscător oamenilor care ne fac să fim mândri. Oamenilor care ne ajută să privim în viitor. Oamenilor care ne învață să fim mai buni și mai drepți. De aceea, în zi de mare sărbătoare, Iașul le mulțumește acestor oameni minunați an de an”, a declarat primarul Gheorghe Nichita.

Evenimentul de marţi seară s-a încheiat cu un recital în premieră la Iași, oferit de Gran Gala Flamenco, din Barcelona. Întreg evenimentul a putut fi urmărit în direct pe două ecrane gigant amplasate în fața Teatrului Național și pe site-ul oficial www.sarbatorileiasului.ro.

Lista premiilor oferite la Seara Valorilor 2014

1. Premiile de Excelență în Educație au fost acordate celor 13 elevi care au obținut rezultate excelente la concursurile și olimpiadele naționale și internaționale:

  • Amironesei Aura Elena, clasa XI, Colegiul Național Iași
    Medalia de Argint – Olimpiada Internațională de Geografie.
  • Constantin T. Alexandra, clasa a XII-a, Colegiul Național,,Emil Racoviță”
    Medalia de Bronz – Olimpiada Internațională de Biologie
  • Filip Ioana Adelina, casa a VIII-a, Colegiul ”Costache Negruzzi”, Iași
    Locul I, Olimpiada Internațională de Lectură.
  • Ilașcu Bianca, clasa a XII-a Colegiul Național ”Emil Racoviță”, Iași
    Locul I, Olimpiada Internațională a elenismului (limba greacă).
  • Ivașcu Catalina, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială ”Titu Maiorescu”, Iași
    Locul I, Olimpiada Internațională a elenismului.
  • Gurulea Corina, clasa a IX-a, Colegiul Economic Administrativ, Iaşi
    Locul II, Olimpiada Internațională de Limba Rusă.
  • Pătrău Alexandra, clasa a XI-a, Colegiul ”Costache Negruzzi”, Iași
    Locul II, Olimpiada Internațională de Lectură
  • Niță Elena, clasa a IX-a Colegiul ”Costache Negruzzi”, Iași
    Locul II, Olimpiada Internațională a elenismului.
  • Stamouli Maria, clasa a VI-a, Colegiul Național Iași
    Locul III, Olimpiada Internațională a elenismului
  • Hristea Iulia, clasa a X-a, Colegiul Național ”Emil Racoviță”, Iași
    Locul III, Olimpiada Internațională a elenismului
  • Ștreangă Laura-Andreea, clasa a IX-a, Colegiul Național Iași
    Premiu Special – Olimpiada Internațională de Lectură
  • Tuchiluș Vlad, clasa a VIII-a, Colegiul ”Costache Negruzzi”, Iași
    Medalia de Bronz, Competitia Internațională de Matematică, Korea.
  • Antohi Robert, clasa a VIII-a, Colegiul ”Costache Negruzzi”, Iași
    Menţiune, Competiția Internațională de Matematică, Korea.

Fundația EuroEd a primit premiul pentru promovarea valențelor educaționale și culturale ieșene la nivel internațional.

2. Premiul Pogor

  1. Ioan Holban – pentru întreaga operă în domeniul istoricii şi criticii literare
  2. Constantin Parascan – pentru activitatea şi opera exegetică dedicată creaţiei lui Ion Creangă
  3. Valeriu Stancu – pentru cei peste 40 de ani dedicați culturii ieșene

3. Premiul de Excelență în domeniul Cultural-Artistic

  1. Jeno Bartos – pentru întreaga activitate artistică și pedagogică.
  2. Florin Faifer – întreaga activitate în domeniul criticii dramatice.

4. Premiul „Vanda Condurache”

  1. Otilia Bălinişteanu – redactor la cotianul „Lumina”

5. Premiul de Excelenţă pentru Implicarea în Proiectele Comunităţii

  1. Fundaţia Solidaritate şi Speranţă – pentru numeroasele proiecte sociale implementate în Municipiului Iaşi

6. Premiul Excelenţa în Afaceri

  1. SC Continental Automotive România, filiala Iaşi

7. Cetăţeni de Onoare

  1. Daniel Condurache
  2. Adrian Streinu-Cercel
  3. Ion Caramitru

Comments

comments



Nu sunt comentarii

Comentati acest articol!




*