Performanţele sportivilor ieşeni, premiate în cadrul unei Galei de Excelenţă

Publicat de Curierul de Iasi la data de 20/01/2017

Sala mare de spectacole a Casei de Cultură a Studenţilor din Iaşi a găzduit joi, 19 ianuarie 2017, timp de 2 ore, GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN, pentru performanţele din 2016.

Gala Sport 2017

 

În faţa unui public numeros şi într-o manifestare prezentată de jurnalistul Vasile Arhire, au fost acordate premii şi plachete de excelenţă pe 12 categorii, astfel:

  1. SPORTUL PENTRU TOŢI:

– Asociaţia Tinerilor din Educatie Fizica si Sport Iasi – Bărău Andreea.

– Asociația Veloart Iasi – Eugen Harasim.

– Director Ștefan Butnariu, Școala George Călinescu-sprijin consistent în derularea Programului  Sport in Cartiere a PMI.

– Lect. Univ. Dr. Bogdan Anton – sprijin consistent în derularea Programului Sport în Cartiere a PMI.

– Albu Stefan – Belcesti profesor la Liceul Tehnologic V.M. Craiu, din Belcesti

– Alexandru Cişman, presedinte AJ SPT

  1. SPERANŢĂ PENTRU PERFORMANŢĂ

–  Drăcșanu Crina – CSŞ Anghel Saligny Iasi, gimnastică ritmică – 9 ani, antrenor Cătălina Radu

–  Ilaș Ștefana –  Campioana Balcanica, calărie – 12 ani, antrenor Gioconda Pânzaru

–  Schipor  Eduard – CS CFR Iasi, tenis – 12 ani, antrenor Vergil Aghion şi Raluca Aghion

–  Mogârzan Matei-Valeriu , CS Politehnica Iasi – vicecampion european la sah – 8 ani – antrenor Danilov Vladimir

  1. CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN:

–  Gaftea Maria – CS Politehnica Iasi, peste 50 ani

–  Ioan Dăscălescu – CS CFR Iasi, medaliat la turnee naționale – 67 ani

  1. JOCURI SPORTIVE:

–  CSM Politehnica Iasi – fotbal, locul 7 in Liga 1, participare în “Europa League”

–  CSM Politehnica Iasi – futsal “U19” – Campioana Națională 2016

–  CS Navobi Iasi – fotbal feminin, locul 3 in Superliga 2016

–  Penicilina Iasi – volei feminin, locul 8 in Divizia A1

–  CS Politehnica Iași – rugby masculin, locul 5 în SuperLiga

5. ECHIPE ŞI ECHIPAJE:

–  CS CFR Olimpia ACB Iasi – CN Tineret-Juniori, popice

–  LPS Iași – CN Juniori 2 ștafeta, atletism

–  CSM Iasi – CN tir cu arcu Juniori+seniori echipe mixte

–  CSM Iasi –  CN sabie, feminin

–  CSŞ Anghel Saligny Iaşi – CN ansamblu gimnastica ritmica 2016

–  CS CFR Olimpia ACB Iaşi –  Vicecampioana Nationala la popice şi locul 2 in Cupa României, la seniori

–  CS Politehnica Iasi – CN, judo

–  CS Politehnica Iasi – CN, tenis de masa

–  CS Politehnica Iasi – CN, șah

  1. PREMII SPECIALE:

–  Alexandru Marin – box, campion internațional IBO

–  Cojoc Florin – participare la Jocurile Paralimpice de la Rio 2016, atletism

–  Liviu Ruxandari – Component de baza Nationala de futsal Rom.

– Vlad Eugen Nicusor – Turul Romaniei (6500 km) in 40 zile, bicicleta.

–  Vlad Ciobanu – arbitru FIFA, futsal, promovat in 2016

–  Daniel Popescu – alpinist ieșean, ascensiuni pe Kilimanjaro, Kala Patthar, Elbrus, Mont Blanc, obiective in 2017: Aconcagua Anzi – Denali Alaska.

  1. CLUBURI ŞI ASOCIAŢII SPORTIVE:

–  CSS Anghel Saligny – Constantin Radu

–  CS Enpi Iași – Constantin Adăscăliței

–  CFR Iași – George-Radu Pipa

–  LPS Iași – Ilie Ghiorghica

–  CLUB XS Motorsport Iași – Dan Codreanu

–  CSS Unirea Iași – Viorel Hudac

–  CSM Iași – Adrian Poeana

–  CSU Politehnica Iași – Vasile Manole

–  CSM Politehnica Iași – Florin Prunea

  1. PREMII DE EXCELENŢĂ:

–  Aurelia Ichim – volei Penicilina iasi

–  Leonida Antohi – Director CS Politehnica

–  Mihai Romilă – profesor LPS Iasi, jucator emblematic in anii ’80 la echipa de fotbal Poli Iaşi

–  Neagu Vasile Aurel – maestru emerit al sportului, locul 5 la JO Moscova 1980, lupte

–  Alice Luca – fondatorul scolii de gimnastică ieseană

  1. SPORT ŞI EDUCAŢIE:

–  Sef promotie 2016 la FEFS-UAIC – Tomozei Răzvan Andrei

–  ISJ – inspector general prof. dr. Camelia Gavrilă

–  DJST Iaşi  – Director Daniel Stătescu

–  UTI – Rector Dan Cașcaval

–  USAMV – Rector Vasile Vîntu

–  UMF – Rector  Viorel Scripcariu

–  UAIC / FEFS – Rector Tudorel Toader

  1. PERFORMER ÎN SPORTURI NEOLIMPICE:

– Miron Sorin – Taekwondo ITF-CS Kwan Gae – antrenor Dumitriu Vlăduț.

–  Luca Alexandru – Karate Tradițional – ACS Olympic Iaşi – antrenor Luca Petronel.

–  Diana Popescu – Vovinam Viet Vo Dao – CS Active Vo – antr. Ichim Vasile.

–  Cristian Bistriceanu – Karate Tradițional – CS Enpi Iaşi – antrenor Irina Pascaru.

–  Rusu Florina – Culturism/Fitness – CS CFR Iasi 2002 – antrenor Petru Ciorbă

–  Bulmaga Irina – CS Politehnica Iasi, sah – antrenor Vasile Manole

–  Ene Diana – Radioamatorism – CSM Iași – antrenor Ivan Gabriela

–  Roatiș Alexandru – Culturism/Fitness – CSM Iași – antrenor Cristian Russ

–  Lincu Ștefan – popice – CS CFR Olimpia ACB Iași – antrenor Remus Antimirescu

–  Popa Andrei Cătălin – Radioamatorism – CSM Iași – antrenor Ivan Gabriela

–  Lucian Popa – Culturism/Fitness – CSM Iași – antrenor Felicia Purice-Russ

11. PERFORMER ÎN SPORTURI OLIMPICE:

–  Aniței Laura Elena Maria – Gimnastica Ritmică – CSS Anghel Saligny Iasi – antrenor Cătălina Radu

–  Ioana Radu – scrimă – CSS Unirea Iași – antrenor Radu Tofan

–  Andreea Verdeș – Gimnastica Ritmică – CSS Anghel Saligny Iasi – antrenor Constantin Radu

–  Sorin Ionescu – Atletism – LPS Iasi – antrenor Ghilase Marius

–  Olaru Dragoș – tir cu arcul – CSS Unirea Iași – antrenor Cezar Alexandrescu

–  Lupu Andreea – scrimă – CSM Iași – antrenor Sireteanu Alexandru

–  Saucă Alexandru – tir sportiv- CS Politehnica Iasi – antrenor Săcăleanu Ioan

–  Croitoru Mircea – judo, cat. 100 kg. – CS Politehnica Iasi – antrenor Năftică Costel

–  Ciotoiu Ilie – haltere, cat. 56 kg – CS CFR Iasi 2002 – antrenor Fron Dănuț

–  Iordache Dragomir – tir sportiv – CS Politehnica Iasi – antrenor Axinte Mihai.

  1. PERFORMERI PENTRU  IAŞI:

–  Mihaela Petrila – Medalie de bronz  la JO Rio 2016

–  Tiberiu Dolniceanu – Scrima, sferturi de finala la JO Rio 2016

În cadrul galei ieşene au mai prezentat momente artistico-sportive cluburile CS Gimnis Iaşi (gimnastică aerobică, antrenor: Bogdan Bantă), CSŞ Anghel Saligny Iaşi (gimnastică ritmică, antrenori: Constantin Radu şi Cătălina Radu), CSM Iaşi (culturism-fitness, antrenori: Felicia Purice-Russ şi Cristian Russ), Dance-Energy Iaşi (dans sportiv).
Premiile au fost oferite laureaţilor de primarul Mihai Chirica, preşedintele CJ Maricel Popa, preşedintele FSI Lucian Popescu, viceprimarul Gabriel Harabagiu, rectorul UTI Dan Caşcaval, deputatul şi preşedintele FR Box Vasile Cîtea, preşedintele FR Şah şi fostul deputat Sorin Iacoban, deputatul Camelia Gavrilă, prorectorul UAIC Corneliu Iaţu, directorul DJST Iaşi Daniel Stătescu.
Primarul ieşean Mihai Chirica, care a mulţumit tuturor pentru participarea la evenimentul organizat de Primăria Muncipiului Iaşi, în parteneriat cu DJST Iaşi, a mai spus: “Vă doresc ca în 2017 să avem forţa şi sănătatea pentru a duce mai departe obiectivele propuse!”.
DAN TEODORESCU

Comments

comments



Nu sunt comentarii

Comentati acest articol!




*