Festivalul Internațional al Educației, la final. Să FIE sport, teatru și muzică!

Publicat de Curierul de Iasi la data de 30/05/2015

Ultimele două zile ale celei de-a III-a ediții a Festivalului Internațional al Educației (FIE) vă propun, ca și până acum, un program generos și ofertant de conferințe, ateliere, concursuri, expoziții, poezie și recitaluri și stau sub semnele sportului, teatrului și muzicii de calitate.

Atât sâmbătă, 30 mai 2015, cât și duminică, 31 mai 2015, sunteți așteptați la sport: volei pe plajă (între orele 10.00 și 18.00, la Ștrandul Municipal), ping-pong (între orele 10.00 și 19.00, în Sala de sport a Școlii nr. 39 „George Călinescu”), badminton (între orele 10.00 și 19.00, la Sala Polivalentă), șah (între 10.00 și 18.00, pe pietonalul Ștefan cel Mare și Sfânt) și, nu în ultimul rând, jonglerii cu mingea de fotbal, sub genericul „Fotbalul fără secrete” (între orele 16.00 și 18.00, în Parcul Copou).

Din păcate, Festivalul Internațional „Poezia la Iași” se încheie sâmbătă, 30 mai. După o nouă serie de lecturi publice în cartierele Iașului, cei peste 100 de poeți români și străini veniți la Iași vor participa, alături de toți cei interesați, la o ceremonie de închidere a festivalului programată de la ora 19.00 la Casa de Cultură „Mihai Ursachi”.

FIE este prezent și aceste două zile în cartierele Iașului: de la ora 16.00, pe scenele special amenajate în Nicolina (Esplanadă) și Alexandru cel Bun (Piața Voievozilor) vor avea loc noi concerte de muzică ușoară și populară, precedate de momente de street acting și interacțiune cu publicul asigurate de artiștii The Sky.

Ateneul Tătărași a pregătit pentru acest weekend un program frumos și bogat: sâmbătă, 30 mai, de la ora 16.00, concursul de balet „Ritmurile Baletului”; tot sâmbătă, dar de ora 19.00, spectacolul de teatru „Titanic vals”; în fine, duminică, 31 mai, tot de la ora 19.00, spectacolul de teatru „Steaua fără nume”.

Festivalul de Muzică Sacră și Medievală include în weekend o serie de evenimente pe care ar fi păcat să le ratați: sâmbătă, 30 mai, de la ora 18.00, pe pietonalul Ștefan cel Mare, sunteți așteptați la un inedit spectacol de muzică sacră și dansuri tradiționale armenești susținut de artiști ai Comunității Armene din Iași; în aceeași zi, dar de la ora 19.30 și în Grădina Palas, un fabulos concert de muzică vocal instrumentală veche românească susținut de Anton Pann Band din București; de asemenea, duminică, 31 mai, de la ora 17.00, la foișorul din Parcul Copou, un spectacol de muzică populară românească veche susținut de Ansamblul „Teodor Burada”.

Festivalul Filmului Evreiesc are, la Casa de Cultură „Mihai Ursachi”, un program bogat de proiecții la care accesul este liber. Puteți afla detalii despre programul Festivalului Filmului Evreiesc la Iași găsiți aici: http://www.fieiasi.eu/program/festivaluri-in-festival/item/61-festivalul-filmului-evreiesc.html

Și Festivalul de Teatru EuroArt se încheie cu evenimente de calitate: sâmbătă, 30 mai, la Casa de Cultură a Studenților, Teatrul „Muzical – Dramatic“ din Cernăuţi va prezenta piesa „Iubire în stil baroc”, în regia lui Iaroslav Stelmah, pentru ca duminică, 31 mai, de la aceeași oră și în aceeași sală, Teatrul „Nottara“ să pună în scenă spectacolul „Aprilie, dimineață”, în regia Dianei Lupescu. EuroArt Iași 2015 se va încheia cu o inedită întâlnire cu Mircea Diaconu, care va avea loc duminică, 31 mai, de la ora 21.00, în Club Underground.

Asociația Absolvenților Universității de Arte „George Enescu” are sâmbătă, 30 mai, o ultimă acțiune în cadrul FIE: de la ora 18.00, la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”, vernisajul expoziției de arte vizuale „Generații Recente I – Art of the City”, care va fi prezentată de criticul de artă Petru Bejan.

În cadrul FIE și în seria evenimentelor ocazionate de împlinirea a 155 de ani de învățământ artistic la Iași, Facultatea de Interpretare, Compoziție și Studii Muzicale Teoretice a Universității de Arte „George Enescu” a pregătit încă două spectacole interesante: sâmbătă, 30 mai, de la ora 19.00, în Sala „Eduard Caudella” de la Casa Balș, recitalul de lieduri „Sonorități enesciene” (lect.univ.dr. Cristina Simionescu – soprană, conf.univ.dr. Cezara Petrescu – pian; prezintă lect.univ.dr. Rosina Filimon), iar duminică, 31 mai, în aceeași sală și de la aceeași oră, recitalul cursanților masterclass-ului de canto susținut de Viorica Cortez.

La finele unui maraton de spectacole în aer liber, la care prezența ieșenilor și nu numai a fost impresionantă, FIE 2015 nu putea să se încheie decât cu încă două super concerte. Sâmbătă, 30 mai, de la ora 20.30, sunteți așteptați la Palatul Culturii la concertul de rock simfonic „Un fel de a spune Te iubesc – Live Symphony” oferit de Direcția 5 & Ionel Tudor Big Band!

chris_normanÎn închiderea celei de-a III-a ediții a FIE, duminică, 31 mai, tot de la ora 20.30, legendarul Chris Norman (fost solist al trupei Smokie) va susține un concert fabulos, cu adevărat demn de o capitală culturală europeană. Seara se va încheia grandios, cu un spectacol de lasere și lumini pe care nu trebuie să îl ratați!

Accesul la toate aceste manifestări (cu excepția spectacolelor de teatru incluse în Festivalul de Teatru EuroArt) este liber, iar organizatorii așteaptă ieșenii și cei care vizitează capitala culturală a României să participe în număr cât mai mare și să se bucure de FIE.

Agenda zilei de sâmbătă, 30 mai 2015

  • orele 9.00 – 12.00: „Armonii stradale din inima copiilor” (ateliere de lucru, demonstrații interactive, desene pe asfalt, experimente grafice pe tehnici diferite, inițiere modelaj în lut, execuții de machete, paradă vestimentară) – Parcul Copou
  • orele 9.00 – 12.00: Miniexpoziții tematice în locuri incluse în FIE (pictură, grafică, decorativă, arhitectură, design, sculptură) – Parcul din fața Teatrului Național
  • ora 10.00: History Enacted – British and American Culture & Civilization Contest (Ediţia I) – Proiect multicultural de teatru şcolar în limba engleză adresat elevilor din şcolile din judeţul Iaşi – Gala laureaţilor – Colegiul „Costache Negruzzi”
  • orele 10.00 – 18.00: Volei pe plajă – Ștrandul Municipal
  • orele 10.00 – 19.00: Ping-Pong – Sala de sport a Școlii nr. 39 „George Călinescu”
  • orele 10.00 – 19.00: Badminton – Sala Polivalentă
  • orele 10.00 – 18.00: Șah – Pietonalul Ștefan cel Mare și Sfânt
  • orele 11.00 – 13.00: Artă și manifestări interactive pe teme culturale pentru copii – Pietonalul Ștefan cel Mare
  • ora 11.00: Ziua cărții pentru Copii: lansarea volumului „Universul cuvintelor” – Biblioteca Județeană „Gh. Asachi”
  • orele 11.00 – 13.00: Festivalul Internațional „Poezia la Iași”, Lecturi publice în cartierele Iașului. Sesiuni de autografe
  • orele 12.00 – 14.00: Ateliere de land-art (artă creată din elemente din natură) / Ateliere de slackline (mers în echilibru pe o chingă) / Jocuri de logică și gândire laterală (puzzle-uri fizice cu diferite nivele de complexitate) / Photo Scavenger / Hunt Balance Rock Towers (concurs de structuri din bucăți de lemn) – Parcul Copou
  • ora 16.00: Concurs de balet „Ritmurile Baletului” (organizator: prof. Simona Petrilă) – Sala mare a Ateneului Tătăraşi
  • orele 16.00 – 18.00: Fotbalul fără secrete. Concurs de jonglerii cu mingea de fotbal – Parcul Copou
  • orele 16.00 – 17.00: Animație stradală – Scenele FIE din Nicolina și Alexandru cel Bun
  • orele 17.00 – 20.00: Spectacole de muzică ușoară, folclor și dans – Scenele FIE din Alexandru cel Bun și Nicolina
  • ora 18.00: Festivalul de Muzică Sacră și Medievală – Pietonalul Ștefan cel Mare și Sfânt, Spectacol de muzică sacră și dansuri tradiționale armenești susținut de artiști ai Comunității Armene din Iași
  • ora 18.00: Festivalul Filmului Evreiesc – Casa de Cultură „Mihai Ursachi”, Scurt metraje de ficţiune: „Second Watch„ (1996, Israel, comedie, 15 min, rom/eng, r: Udi Ben Arieh, cu: Ran Tellem, Amitay Yaish, Moisi Shmual, Yoav Katz, premii: Dresden FF-1996, nominalizat la Oscar -1996); „Roads” (2007, Israel, dramă, 22 min, rom/eng r/s: Lior Geller, cu: Daniel Chernish, Waseem Nur Habshi, Haled Mayer Marwat, premii: Evora FF, Ierusalim FF – 2007); „Eva is leaving” (2010, Israel, 17 min, dramă, r/s: Aya Somech, cu: Noa Barkai, Elisar Girshovich, Yaron Motola, premii: Montpellier FF- 2010); „Raz and Raja” (2012, Israel, comedie,18 min, r: Yona Rozenkier)
  • ora 18.00: Vernisajul expoziției de arte vizuale „Generații Recente I – Art of the City” (prezintă criticul de artă Petru Bejan) – Biblioteca Centrală Universitară
  • ora 19.00: Festivalul Internațional „Poezia la Iași” – Casa de Cultură „Mihai Ursachi” din Copou,         Ceremonia de închidere a festivalului
  • ora 19.00: Spectacol de teatru „Titanic vals” – Sala mare a Ateneului Tătăraşi
  • ora 19.00: Recital de lieduri „Sonorități enesciene” (lect.univ.dr. Cristina Simionescu – soprană, conf.univ.dr. Cezara Petrescu – pian; prezintă lect.univ.dr. Rosina Filimon – Sala „Eduard Caudella”, Casa Balș
  • ora 19.00: Festivalul de Teatru EuroArt – Casa de Cultură a Studenţilor, Teatrul „Muzical – Dramatic“ Cernăuţi – „Iubire în stil baroc” (regia: Iaroslav Stelmah)
  • orele 19.20 – 20.20: Animație stradală artistică și interactivă – Pietonalul Ștefan cel Mare
  • ora 19.30: Festivalul de Muzică Sacră și Medievală – Grădina Palas, Concert de muzică vocal instrumentală veche românească susținut de Anton Pann Band din București
  • ora 19.30: Festivalul Filmului Evreiesc – Casa de Cultură „Mihai Ursachi”, Film „Pawns” (1997, Israel, documentar, 58 min, rom/eng, r: Reuven Hecker)
  • ora 20.30: Concert de rock simfonic „Un fel de a spune Te iubesc – Live Symphony” – Direcția 5 & Ionel Tudor Big Band – Palatul Culturii
  • ora 20.45: Festivalul Filmului Evreiesc – Casa de Cultură „Mihai Ursachi”, Film: „Attash / Thirst” (2004, Israel, dramă, 109 min, r/s: Tawfik Abu Wael, cu: Hussein Yassin Mahajne, Amal Bweerat, Ruba Bial, premii: Cannes FF 2004) Scurtmetraje de ficţiune: „Pinhas” (2008, Israel, 30 min, r: Pini Tavger, cu: Evgenya Dodina, Anthony Berman, Yonatan Rozen, Michael Coresh); „Remember At’lle” (2013, Israel, 8 min, r/s: Maya Sarfaty, cu: Rona Talem, Liron Ben Shlosh, Noa Fridland)

Agenda zilei de duminică, 31 mai 2015

  • orele 9.00 – 12.00: „Armonii stradale din inima copiilor” (ateliere de lucru, demonstrații interactive, desene pe asfalt, experimente grafice pe tehnici diferite, inițiere modelaj în lut, execuții de machete, paradă vestimentară) – Parcul Copou
  • orele 9.00 – 12.00: Miniexpoziții tematice în locuri incluse în FIE (pictură, grafică, decorativă, arhitectură, design, sculptură) – Parcul din fața Teatrului Național
  • orele 10.00 – 18.00: Volei pe plajă – Ștrandul Municipal
  • orele 10.00 – 19.00: Ping-Pong – Sala de sport a Școlii nr. 39 „George Călinescu”
  • orele 10.00 – 19.00: Badminton – Sala Polivalentă
  • orele 10.00 – 12.00: Ateliere de mind-lab – Parcul Copou
  • orele 10.30 – 12.00: Desene pe asfalt – Grădina Palas Mall
  • orele 10.30 – 12.00: Demonstrații de navomodele, aeromodele, automodele, robotică, lansare de zmeie (Participă Cercul de navomodele de la Palatul Copiilor) – Grădina Palas Mall
  • orele 11.00 – 13.00: Artă și manifestări interactive pe teme culturale pentru copii – Pietonalul Ștefan cel Mare
  • orele 12.00 – 14.00: Ateliere de land-art (artă creată din elemente din natură) / Ateliere de slackline (mers în echilibru pe o chingă) / Jocuri de logică și gândire laterală (puzzle-uri fizice cu diferite nivele de complexitate) / Photo Scavenger / Hunt Balance Rock Towers (concurs de structuri din bucăți de lemn) – Parcul Copou
  • orele 16.00 – 18.00: Fotbalul fără secrete. Concurs de jonglerii cu mingea de fotbal – Parcul Copou
  • orele 16.00 – 17.00: Animație stradală – Scenele FIE din Nicolina și Alexandru cel Bun
  • orele 17.00 – 20.00: Spectacole de muzică ușoară, folclor și dans – Scenele FIE din Alexandru cel Bun și Nicolina
  • ora 17.00: Festivalul de Muzică Sacră și Medievală – Parcul Copou – Foișor, Spectacol de muzică populară românească veche susținut de Ansamblul „Teodor Burada”
  • ora 18.00: Festivalul Filmului Evreiesc – Casa de Cultură „Mihai Ursachi”, Scurt metraje de ficţiune: „So we said Goodbye” (1991, Israel, 26 min, r: Jorge Gurvich, premii: Ierusalim FF); „Bait” (2009, Israel, dramă, 9 min, r/s: Michal Vinik, cu: Annael Jones, Veronica Kedar, Peter Somra); „Tasnim” (2010, Israel, dramă, 12 min, r/s: Elite Zexer, cu: Estabrak Aqel, Maysa Daw, Nisrin Siksik, premii: Washington FF 2011); „Routine” (2003, Israel, dramă, 14 min, rom/eng, r/s: Yuval Shafferman, cu: Tava Storch, Avigdor Shafferman, Mai Gofen, premii: Manhattan FF 2013)
  • ora 19.00: Festivalul de Teatru EuroArt – Casa de Cultură a Studenților, Teatrul „Nottara“ – „Aprilie, dimineață” (regia: Diana Lupescu”
  • ora 19.00: Recitalul cursanților Masterclass-ului de canto susținut de Viorica Cortez – Sala „Eduard Caudella”, Casa Balș
  • ora 19.00: Spectacol de teatru „Steaua fără nume” – Sala mare a Ateneului Tătăraşi
  • ora 19.15: Festivalul Filmului Evreiesc – Casa de Cultură „Mihai Ursachi”, Film: „Yad Vashem” (2005, Israel, documentar, 55 min, rom/eng, r: Reuven Hecker)
  • orele 19.20 – 20.20: Animație stradală artistică și interactivă – Pietonalul Ștefan cel Mare
  • ora 20.30: Concert extraordinar Chris Norman (ex-Smokie) – Palatul Culturii
  • ora 20.30: Festivalul Filmului Evreiesc – Casa de Cultură „Mihai Ursachi”, Film: „Anderswo – Anywhere Else” (2014, Germania, comedie tragică, 87 min, rom/eng, r: Ester Amrami, cu: Neta Riskin, Golo Euler, Hana Laslo, premii: Berlinale 2014)
  • ora 21.00: Festivalul de Teatru EuroArt – Club Underground, After Party cu Mircea Diaconu
  • ora 22.10: Festivalul Filmului Evreiesc – Casa de Cultură „Mihai Ursachi”, Film: „Epilogue” (2012, Israel, dramă, 90 min, r/s: Amir Manor, cu: Yosef Carmen, Rivka Gur, Efrat Ben-Zur, premii: Tokyo FILMeX 2012, nominalizat la Premiile Academiei de Film din Israel 2012)
  • ora 22.30: Spectacol de lasere și lumini – Palatul Culturii

Comments

comments



Nu sunt comentarii

Comentati acest articol!




*