Duminică 10 octombrie – Sărbătorile Iaşului – ziua 5

Publicat de Curierul de Iasi la data de 08/10/2010

Prima duminică din ediţia cu numărul XIX a Sărbătorilor Iaşului aduce ieşenilor o nouă zi din festivalul folcloric ”Trandafir de la Moldova”, maraton cinematografic, Light Parade cu trupa de dansuri “The Sky”, competiţii sportive (badminton şi fotbal), dar şi expoziţii de icoane, sculptură şi pictură, salon de carte academică, teatru şi film de bună calitate.

Evenimentele zilei sunt scoaterea în procesiune a moastelor Sf. Cuv. Parascheva si depunerea acestora alături de moaştele Sf. Maxim Mărturisitorul pe platoul din faţa Catedralei, pentru închinare, dar şi debutul Festivalului Internaţional “Grigore Vieru”, care are loc la Iaşi şi la Chişinău.

Duminică este Gala Laureaţilor şi ultima zi la Iaşi International Film Festival , iar filmul zilei este “Medalia de onoare” cu Camelia Zorlescu, Victor Rebengiuc, Constantin Drăgănescu, Mircea Andreescu, Gabriel Spahiu, Mimi Brănescu, iar programul complet al ultimei zile conţine de proiecţii cinematografice care vor avea loc la cinematograful Victoria şi Multiplex Moldova Mall.

Tot duminică este şi ultima zi de Oktoberfest la Iaşi, în care este programată să cânte trupa Bandidos.

Programul zilei de 10 octombrie:

06.30, Catedrala Mitropolitană

Procesiunea de scoatere a moastelor Sf. Maxim Mărturisitorul si a Sf. Cuv. Parascheva, înconjurul Catedralei prin Bulevardul „Stefan cel Mare si Sfânt” si depunerea lor pe platoul din faţa Catedralei pentru închinare.

Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei

07.00 – 12.00, Catedrala Mitropolitană

Miezonoptica, Utrenia si Sf. Liturghie

Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„Iaşul tău” – concurs de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00 – 17.00, Centrul de Informare Turistică

„(Re)cunoaste Iaşul” – concurs de recunoastere a unor monumente istorice din Iaşi pe bază de fotografii

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

08.00, Biserica Pogorârea “Sfântului Duh”

Expoziţie de icoane

Organizator: Parohia Pogorârea “Sfântului Duh”

9.00 – 16.00, Sala de Spectacole a Palatului Copiilor

Expoziţie de pictură – tapiserie

Organizatori: Palatul Copiilor Iaşi

09.00 – 17.00, Obiective culturale din Iaşi

The Amazing Race cu indicii din istoria Iaşului

Organizator: Colegiul Naţional Iaşi

10.00 – 18.00, Str. Lăpusneanu

Expoziţie de Sculptură – lucrările executate în cadrul „Simpozionul Internaţional de Sculptură Mică HODORA 2010”

Organizator: Galeriile de Artă „Dana” Iaşi

10.00 – 18.00, Sala Pasilor Pierduţi

Salonul Cărţii Academice

Organizator: Universitatea „Al. I. Cuza”

10.00, Parcul Expoziţiei

Cupa Sărbătorilor Iaşului la orientare turistică

Organizatori: Direcţia pentru Sport a Judetului Iaşi – Asociaţia Judeţeană Sportul pt Toţi, CS Coris

10.00 – 16.00, Palatul Copiilor, Sect. Săulescu

Expoziţie – creaţii plastice ornamente florale

Organizator: Palatul Copiilor Iaşi

10.00 – 23.00, Esplanada Palatului Culturii

Octoberfest la Iaşirecital „Bandidos”

Organizatori: EMC Iaşi si Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 13.00, Grădina Copou

Cupa Iaşului la orientare turistică

Organizator: Palatul Copiilor Iaşi – Cercul de Orientare Turistică

10.00 – 12.00, Facultatea de Mecanică

Zilele Facultăţii de Mecanică – pot fi vizitate laboratoarele si realizările absolvenţilor.

Organizator: Facultatea de Mecanică

10.00 – 16.00, centrul Iaşului

Promovarea campaniei „Zero Sărăcie! Acţionează acum!” – strângere de semnături pentru Petiţia de luptă împotriva saraciei

Organizator: Centrul Diacezan Caritas Iaşi

10.00 – 14.00, Liceul „Miron Costin”

Concurs de Badminton

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

10.00 – 18.00, Centrul cultural si istoric al Iaşului

„Cunoaste Iaşul” – promovarea orasului de către elevi prin fluturasi si sondaje de opinie despre Iaşi realizate printre ieseni si oaspeţi

Organizator: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iaşi, partener Primăria Iaşi

11.00, Sala Mare a Primăriei Municipiului Iaşi

Festivalul de poezie „Grigore Vieru”– Deschiderea oficială în prezenţa Primarului mun. Iaşi, Gheorghe Nichita, a Primarului mun. Chisinău, Dorin Chirtoacă, a Ministrului Culturii din Rep. Moldova, Boris Focsa si Presedintelui Uniunii Scriitorilor din Rep. Moldova, acad. Mihai Cimpoi

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

12.00 – 24.00

Festivalul Internaţional de Film de la Iaşi IIFF – proiecţii de film cu peliculele câstigatoare ale festivalului

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi si Asociaţia

Română de Film Independent

12.00 – 13.00, Parcul Copou

Program de coruri bizantine

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

13.30, Parcul Copou

Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – Depunere de coroane la statuia poetului din Parcul Copou si Te Deum.

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

16.00 – 20.00, Stadionul „Emil Alexandrescu”

„IA ŞI marchează” – campionat de fotbal între instituţii publice

Organizator: Primăria Municipiului Iaşi

17.00, Ateneul Tătărasi

Festivalul de poezie „Grigore Vieru” – Spectacolul de muzică si poezie „Taina care mă apară”.

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi, Primăria Municipiului Chisinău, Ministerul Culturii din Rep. Moldova, Asociaţia Culturală Feed Back, Editura Princeps Edit, Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, Muzeul Literaturii Române Iaşi

17.00 – 18.00, Parcul Copou

Program de coruri bizantine

Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi”

18.30 – 21.00, Podul Ros – Casa Sindicatelor – Bularga – Tudor Vladimirescu

Light Parade – momente de dans si street-acting

Organizatori: Primăria Municipiului Iaşi si Clubul de dans „The Sky”

19.00 – 20.30, Str. Sf. Andrei, Str. Palat, Bis. Sf. Nicolae

Domnesc, Bd. Stefan cel Mare si Sfânt

Pelerinajul Calea Sfinţilor – Scoaterea în procesiune a moastelor Sf. Cuv. Parascheva, întâlnire la Biserica Sf. Nicolae Domnesc cu moastele Sf. Maxim Mărturisitorul si depunerea acestora pe platoul din faţa Catedralei, pentru închinare.

Organizator: Mitropolia Moldovei si Bucovinei

21.00 – 6.00, Casa de Cultură – sala Diotima

Maraton cinematografic cu tema „Lecii de viaţă” Organizator: Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi” – Clubul Cinefililor

Comments

comments



Nu sunt comentarii

Comentati acest articol!




*