Competiţii de şah pentru copii la Palatul Roznovanu

Publicat de Curierul de Iasi la data de 26/05/2010

Weekend-ul trecut Sala Mare a Palatului Roznovanu s-a dovedit neîncăpătoare pentru numărul mare de şahişti care au participat la competiţiile organizate de Asociaţia Judeţeană de Şah Iaşi, Primăria Municipiului Iaşi, D.S.J. Iaşi şi C.S.”Politehnica” Iaşi.

Astfel, sâmbătă 22 mai 2010 a avut loc etapa pe echipe a concursului „Şah În Grădiniţe” ediţia a XVI-a, iar duminică 23 mai 2010 etapa pe echipe a concursului „Şah în Şcoală” ediţia a VIII-a, ambele etape făcând parte din faza pentru judeţul Iaşi.

La concursul „Şah În Grădiniţe” au participat 36 echipe de preşcolari de la 31 grădiniţe din Iaşi, iar la „Şah în Şcoală” 35 echipe de elevi din 16 şcoli generale şi licee din Iaşi. Echipele au fost mixte  şi constituite din 3 băieţi şi 2 fete, iar micii şahişti s-au întrecut în sistem elveţian pe parcursul a 6 runde.

Clasament final Gradiniţe

Locul I

Grădiniţa p.p. nr.21; echipa: Tugurlan Cristian, Rogojina Mihai, Roman Eliza, Olinici Ecaterina 14p

Locul II

Grădiniţa Ion Creanga; echipa: Stan Cosmin, Boboc Thea, Leseru Otilia, Donia Andrei) 13p

Locul III

Grădiniţa p.n. Nr.25; echipa:Goanta Victor, Gavrilut Adrian, Banta Arina 12p

Locul IV

Grădiniţa Sf. Sava; echipa:Pacuraru Eva, Mrejeru Vlad, Muntianu Teodora) 11,5p

Locul V

Grădiniţa p.p. Nr.20; echipa: Hutanu Stefan, Duzinschi Stefan, Graur Ioana 11p

Locul VI

Grădiniţa p.p. nr.12; echipa: Agavriloaei Calin, Vintila Alexia, Vidrascu Carmina, Smarandescu Andrei 11p

Clasament final Şcoli

Clasa I-II

– locul I          – Scoala Generala „St. Barsanescu”  „A”                     17,5 puncte

(echipa: Atodiresei Damian, Stoleriu George, Oloeriu Delia)

– locul II         – Scoala Generala „Gh. Asachi” „A”                             11 puncte

(echipa: Enache Tudor, Dodun Dan, Timofte Ana Maria)

– locul III       – Scoala Generala „Carmen Silva”                                 10 puncte

(echipa: Rusu Cristian, Mirosnicenco Mihai, Sauciuc Amira)

– locul IV       – Scoala Generala „B.P. Hasdeu” „A”                           10 puncte

(echipa: Cotruta Alexandru, Albu George, Grigore Catalina)

– locul V         – Liceul „M. Eminescu”                                                     9,5 puncte

(echipa: Rosu Ioan, Gainariu Andrei, Sunguru Denisa, Burlagu Traian)

– locul VI       – Liceul „V. Alecsandri”                                                    9,5 puncte

(echipa: Muntianu Razvan, Paduret Tudor, Azamfirei Smaranda, Soponaru S.)

Clasa III-IV

– locul I          – Scoala Generala „Titu Maiorescu” „C”                     15 puncte

(echipa: Oprita Matei, Pintilie Vlad, Stescu Ioana)

– locul II         – Scoala Generala „St. Barsanescu” „A”                      13 puncte

(echipa: Chiruta Adrian, Tudorii Cosmin, Tarnoveanu Georgiana)

– locul III       – Colegiul  „C. Negruzzi”                                      11,5 puncte

(echipa: Bejan Clarisa, Muntenu Ariadna, David Teodor)

– locul IV       – Liceul  „Miron Costin”                                                   11 puncte

(echipa: Rusu Daniel, Mariucu Florin, Gorea Miruna)

– locul V         – Scoala Generala „B.P. Hasdeu” A                               10 puncte

(echipa: Bosanceanu Alin, Hrib Ioana, Panaite Dana)

– locul VI       – Scoala Generala „Otilia Cazimir”                                10 puncte

(echipa: Calin Alexandru, Birgaoanu Andrei, Marcu Diana)

Comments

comments



Trackbacks / Pings




*